Økonomi

Topchefer klar til at træde på bremsen
Foto : Colourbox

Topchefer klar til at træde på bremsen

Af
21-06-2010 06:34 Landets topchefer tvivler på holdbarheden og længden af det økonomiske opsving trods regeringens genopretningsplan.

Det er konklusionen på den første store konjunkturundersøgelse blandt Danmarks største virksomheder, efter at regeringen fremlagde sin økonomiske spareplan. Det skriver dagbladet Børsen.

Greens Konjunkturundersøgelse viser, at stigende salg og voksende ordrebøger preller af på virksomhedernes vilje til at investere, og det får flere topøkonomer til at advare om, at Danmark står over for en lang vækstkrise.

I alt har 762 danske topchefer deltaget i undersøgelsen, som er foretaget af Greens Analyseinstitut for dagbladet Børsen. "Der eksisterer i dag en høj grad af usikkerhed om inddæmningen af den europæiske gældskrise og effekterne af de europæiske stramninger af finanspolitikken, som formentlig betyder, at de danske virksomheder holder mere igen med at investere, end de ellers ville," siger økonomiprofessor Jan Rose Skaksen fra CBS, som også er medlem af regeringens vækstforum.

Knap 40 pct. af landets virksomheder investerer i dag mindre end for et år siden, og kun hver femte virksomhed har øget investeringerne, viser Greens-undersøgelsen. Virksomhedernes investeringer i nye maskiner, computer og bygninger ligger på over 200 mia. kr. om året. Finanskrisen udløste sidste år et historisk fald i de danske virksomheders investeringer på 13,8 pct.

Læs hele artiklen i Den Elektroniske Avis

 

borsen statistik bnt
*****||*****Topchefer klar til at træde på bremsen*****||*****Landets topchefer tvivler på holdbarheden og længden af det økonomiske opsving trods regeringens genopretningsplan.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs