Økonomi
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenRenten kan blive lav til i 2011
Relateret indhold
Borsen.dk
Det forudser økonomer efter dagens rentemøde i Den Europæiske Centralbank (ECB).
"Vi venter da også, at mener man skal se omtrent et år frem i tiden før end der er plads til en første renteforhøjelse," skriver Handelsbankens Rasmus Gudum-Sessingø i en kommentar.
Det begrunder han blandt andet med, at centralbankchefen Jean Claude Trichet var en anelse mere offensiv, når der blev set fremad mod opstramninger af pengepolitikken og når det kommer til at bremse de tiltag, der har sikret bankerne penge nok under finanskrisen.
Sydbanks cheføkonom, Jacob Graven, forventer også lang tid før renten hæves fra det rekordlave og unormale 1,0 pct. Først i slutningen af 2010 vil der ske noget.
"Der er fortsat udsigt til rekordlave korte renter i Euroområdet og i Danmark i adskillige måneder endnu," skriver han.
Jacob Graven peger på, at Europas opsving fortsat er svagt og ujævnt, og uden at priserne, inflationen, er sprunget i vejret.
"Låntagere skal dog ikke lade sig lulle i søvn over udsigten til fortsat rekordlave renter i de kommende måneder. Før eller siden vil renten stige, og ECB er stille og roligt ved at varme op til renteforhøjelser," tilføjer cheføkonomen.
Han henviser til, at opstramninger er på vej samtidig med, at ECB har hævet sine prognoser for vækst og inflation.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Nyheder om Økonomi
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05



