Økonomi

Børsen: Statsministeren for sent ude

24-02-2010 09:14 Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har handlet for sent i den økonomiske politik, siger chefredaktør Leif Beck Fallesen, Dagbladet Børsen.

Regeringen har fejlvurderet krisens omfang. Allerede som finansminister mente Lars Løkke Rasmussen, at krisen ikke ville få det omfang, som den faktisk fik.

Regeringen sender mærkelige signaler, der forvirrer mange mennesker og måske også regeringen selv.

Men ifølge Leif Beck Fallesen er der ingen modsætning mellem at skabe vækst på kort sigt og gennemføre reformer på langt sigt.

Se interviewet med Børsen chefredaktør.
borsen statistik bnt
*****||*****Børsen: Statsministeren for sent ude*****||*****Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har handlet for sent i den økonomiske politik, siger chefredaktør Leif Beck Fallesen, Dagbladet Børsen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs