Økonomi

USA's boligmarked låst fast i bunden
Villakvarter i Las Vegas. Den gennemsnitlige pris på et hus i spillebyen er faldet med 40 pct. til det laveste i 10 år.
Foto : Bloomberg

USA's boligmarked låst fast i bunden

18-02-2010 10:42 Det amerikanske boligmarked har ramt bunden. Men ifølge en rapport fra Deutsche Bank i New York, vil markedet først begynde at rette sig tidligst om et år.

Rapporten, der blandt andet er udarbejdet af danskeren Torsten Sløk, der er direktør i Deutsche Bank i New York, tegner et noget dystert billede af boligmarkedet i USA.

Selvom de seneste nøgletal har vist en fremgang for både priser og handler, så snyder tallene noget.

"En stor del af stigningerne skyldes en skatterabat til huskøberne. De underliggende tal viser, at boligmarkedet fortsat er meget vakkelvornt, så et egentligt opsving i både husbyggeri og priser kommer ikke til at ske før tidligst om et år," skriver banken i rapporten.

Højere rente kan bremse boligkøb

Rapporten peger på, at den uundgåelige rentestigning der vil komme inden for de næste seks til 12 måneder, vil påvirke kommende boligejeres evne og mulighed for at få råd til et hus.

Alligevel mener banken ikke, at den kommende rentestigning fuldstændig vil afspore det amerikanske boligmarked igen.

"Blandt andet vil en forbedring af det amerikanske jobmarked være med til at give boligkøberne flere penge mellem hænderne," står der i rapporten.

Konkurserne fortsætter med voldsom fart

Mens jobmarkedet måske får det bedre er rigtigt mange eksisterende boligejere fortsat i meget store vanskeligheder.

Ifølge statistikken røg 1,5 pct. af alle amerikanske boliger til tvangsauktion i tredje kvartal sidste år, svarende til 750.000 hjem.

4,5 pct. af alle boliger havde i tredje kvartal 2009 på et eller andet tidspunkt været under behandling til en tvangsauktion, hvilket betyder, at 2,4 mio. amerikanske husejere lå på vippen til personlig konkurs.

Subprime spøger fortsat

Selvom den amerikanske regering har forsøgt at redde nogle husejere ud af de såkaldte subprime-lån, så vurderer Deutsche Bank, at det rækker som en skrædder i helvede.

Statistikken fortæller, at 4 pct. af husejere med subprime-lån måtte gennem en tvangsauktion, og ifølge Deutsche Bank kan det ganges op, så 16 pct. af alle subprime-lån hvert år ryger på tvangsauktion.

Den eneste trøst er, at subprime-lånene "kun" udgør 10 pct. af den samlede lånemasse på boligmarkedet, hvor der i alt er udstedt 44,5 mio. huslån til amerikanerne.

For de "almindelige" huslån gælder, at 4 pct. årligt ryger på tvangsauktion.
borsen statistik bnt
*****||*****USA's boligmarked låst fast i bunden*****||*****Det amerikanske boligmarked har ramt bunden. Men ifølge en rapport fra Deutsche Bank i New York, vil markedet først begynde at rette sig tidligst om et år.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs