Økonomi

EU tvivler på græsk budget
Foto : Colourbox

EU tvivler på græsk budget

02-02-2010 10:45 Grækenland havde i 2009 et underskud, der nærmede sig 13 pct. af landets samlede bruttonationalprodukt, og derfor har landet nu lavet et udkast til nedskæringer og tiltag, der kan booste skatteindtægterne.

Det skriver Wall Street Journal tirsdag.

De græske tiltag kommer i et forsøg på at få landet til at leve op til EU's regler, der siger, at et lands underskud maksimalt må udgøre 3 pct. af det samlede bruttonationalprodukt.

EU vil godt acceptere det græske udspil, men varsler med, at yderligere nedskæringer såvel som nye skatter kan blive nødvendige.

"Vi ser visse risici ved omfanget af de mål, de græske myndigheder forsøger at opnå," siger en talsmand for Europa-Kommissionen.

Græsk vækst

Det største problem anses af Kommissionen for at være, at Grækenland muligvis venter en større vækst, end de reelt vil opleve. Europa-Kommissionen forudser en græsk vækst på 0,7 pct. i 2011, mens Grækenland selv budgetterer med en vækst på 1,5 pct.

Officielle estimater viser, at den græske økonomi kunne se væsentligt bedre ud, såfremt landet fik styr på opkrævningen af skat. Estimaterne viser, at Grækenland kunne finansiere sit underskud blot ved at forfølge de virksomheder og privatpersoner, der snyder i skat.

"Opkrævningen af skat er præget af massiv korruption. Grækerne ser staten som en fjende og omvendt," siger Dimitri Sakellariou, advokat fra Athen.

Nedskæringer

Skatteproblemerne gør, at Europa-Kommissionen i sine forslag til forbedring af det græske udkast, ventes at fokusere på nedskæringer i den offentlige sektor i form af eksempelvis lønreduktioner. Et andet forslag kunne være nye og højere skatter på brændstof, luksusvarer og selvstændige.

Grækenlands katastrofale økonomiske situation har allerede påvirket euroen kraftigt, og der spekuleres i, at den fælles europæiske valuta muligvis fortsætter sit fald. En rapport viste fredag, at euroen i sidste uge blev solgt i næsten samme heftige omfang som i september 2008.

Grækenlands budgetudkast, hvor man forventer at have reduceret gælden til 3 pct. af BNP i 2012, bliver sendt til endelig godkendelse hos EU den 15. eller 16. februar.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****EU tvivler på græsk budget*****||*****Grækenland havde i 2009 et underskud, der nærmede sig 13 pct. af landets samlede bruttonationalprodukt, og derfor har landet nu lavet et udkast til nedskæringer og tiltag, der kan booste skatteindtægterne.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs