Økonomi

Selskaber lukker på statens regning

29-06-2009 08:04 Flere tusinde danske virksomheder lader formentlig samfundet betale regningen, når de lukker deres virksomhed.

Nye tal fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen viser ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten at antallet af selskaber, der endnu ikke har afleveret årsregnskab for 2008 er dobbelt så stort som i 2007.

Styrelsen vil i løbet af den nærmeste tid sende flere tusinde selskaber til tvangsopløsning i skifteretterne.

Frederikke Abildtrup, der er jurist i Håndværksrådet, siger, at det er billigere at lade staten opløse et selskab end at betale en advokat for at gøre det, og at det er der nogen der spekulerer i.

I andre tilfælde sker tvangsopløsningen, fordi selskaberne ikke selv magter det. Hun tror dog på, at langt de fleste virksomheder i øjeblikket kæmper en hård kamp med at afslutte regnskaberne.

Når mange af rådets medlemmer er kommet bagud, mener Frederikke Abildtrup, det kan skyldes, at mange for at overleve har haft travlt med at afgive tilbud til renoveringspuljen.

/ritzau/
borsen statistik bnt
*****||*****Selskaber lukker på statens regning*****||*****Flere tusinde danske virksomheder lader formentlig samfundet betale regningen, når de lukker deres virksomhed.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs