Økonomi

Danske Bank-aktien kender kun en vej: Opad
Danske Bank-aktien er i ekstrem forårsstemning
Foto : Colourbox

Danske Bank-aktien kender kun en vej: Opad

Relateret indhold

Afstemning

Kommer Danske Bank-aktien igen over kurs 100 inden sommeren 2009?

Borsen.dk


06-05-2009 12:00 Danske Bank-aktien banker derudad. I øjeblikket ligger den til en stigning på 12,1 pct. og placerer sig solidt i C20-spidsen. Aktien handles lige nu i kurs 77.

Jyske Bank opfattede gårsdagens regnskab vældig positivt og opjusterer kursmålet til 113 kr. fra 75.

Nettorenteindtægterne var 2 pct. bedre end forventet, mens handelsindtægterne var næsten 6 mia. kr. bedre end vores estimat, skriver Jyske Bank i en analyse.

Det meget høje niveau for handelsindtægterne afspejler ifølge Jyske Bank stor kundeaktivitet, men også Danske Banks evne til at udnytte sine gode fundingmuligheder til at videreformidle likviditet på pengemarkedet.

Jyske Bank forventer ikke, at handelsindtægterne kan holdes på det høje niveau fra 1. kvartal, men deres estimater for 2009 er blevet kraftigt opjusteret.

Danske Bank-aktien er steget 50,0 pct. i år, men tager man et-årsbrillerne på, er den dog faldet med 54,49 pct.

borsen statistik bnt
*****||*****Danske Bank-aktien kender kun en vej: Opad*****||*****Danske Bank-aktien banker derudad. I øjeblikket ligger den til en stigning på 12,1 pct. og placerer sig solidt i C20-spidsen. Aktien handles lige nu i kurs 77.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs