Økonomi
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenFaldende liggetider på boligmarkedet
Relateret indhold
Grafik
Afstemning
Nu må det da være vendt - boligmarkedet, ikke?
Borsen.dk
Pleasure.dk
Ifølge boligsiden.dk tager det 208 dage at sælge huset og en smule længere tid for at sælge ejerlejligheden.
Og selvom det umiddelbart kan virke dystert, er den gennemsnitlige liggetid for de 41.600 villaer, rækkehuse og villalejligheder, der i dag er til salg, faldet med godt 16 pct. det seneste år.
"Faldet i antallet af liggedage over det seneste år indikerer, at der er en stigende interesse og købelyst på markedet," forklarer kommunikationschef i Boligsiden Birgit Daetz i en analyse og uddyber:
"Det skyldes uden tvivl, at boligpriserne nærmer sig et niveau, hvor rigtig mange kan være med."
Der er især interesse for de små lejligheder i de store byer som Århus og København.
Den gennemsnitlige liggetid for fritidshuse er 309 dage og dermed et pænt stykke over det øvrige gennemsnit.
Gennemsnitsprisen for et sommerhus i Danmark ligger i dag på omkring 1,7 mio. kr., hvilket svarer til et fald på 3,5 pct. i løbet af det sidste år.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Nyheder om Økonomi
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05



