Økonomi
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenStater i knæ kan tvinge ECB til regelbrud
Relateret indhold
Grafik
Afstemning
Tror du, at risikoen for statsbankerot i et europæisk land vil stige igen?
Borsen.dk
Irland er på vej mod et tocifret statsunderskud i år samt markant negativ vækst, og det har fået den irske stat til at spænde bæltet flere huller ind. Budgetunderskuddet er langt fra unikt i Europa, hvilket blandt andet har øget frygten for sammenbrud i eurozonen.
Irland forsøger at spare sig ud af problemerne ved at rulle sin velfærd tilbage, konstaterer Christian Tegllund Blaabjerg, markedsstrateg i Saxo Bank.
"Jeg tror, at vi vil se det samme ske i eurolandene Italien, Spanien, Portugal og Grækenland. Det er den eneste vej ud af krisen, med mindre man tilsidesætter nogle regler i ECB eller giver tillægslån," vurderer Christian Tegllund Blaabjerg over for borsen.dk.
Selvskabte problemer
Han peger på, at de fem landes problemer i stor udstrækning er selvskabte. De pågældende lande har brugt flere penge, end de havde, og er derfor nødt til at skære i statsudgifterne. I gamle dage ville de have devalueret sig ud af problemerne, men det er ikke muligt som euro-medlem.
Der er investeret stor politisk kapital i euroen, og på den baggrund har Christian Tegllund Blaabjerg svært ved at forestille sig, at ECB vil lade økonomien køre af sporet i de enkelte lande.
"Man vil formodentlig lave en politisk løsning, hvor man tilsidesætter en eller flere regler inden for stabilitetspagten for at kunne iværksætte lån via ECB eller Tyskland til de berørte økonomier. Stabiliteten i euro-samarbejdet er et afgørende politisk mål, og det vil en løsning understøtte," siger markedsstrategen.
I nattens mulm og mørke
Chefstrateg Thomas Thygesen fra den svenske storbank SEB vurderer, at ECB både kan og vil redde de enkelte stater ud af budgetproblemerne, men understreger den eviggyldige risiko for, at gode intentioner ikke altid er nok.
"Man har pengene til at redde enkelte medlemmer, men euro-samarbejdets regler forhindrer ECB i at hjælpe staterne. Udfordringen bliver nu en praktisk løsning på at snige sig uden om traktatens krav," siger Thomas Thygesen til borsen.dk.
Der er ifølge chefstrategen allerede en praktisk diskussion i gang i ECB om eventuelle løsninger, men ECB's blot 10-årige alder kan tale for et større behov for at læne sig op ad reglerne og ikke skære ud.
Politisk nederlag for stort
Finder ECB ikke frem til en politisk løsning, kan man frygte, at nogle lande vil overveje at forlade euroen for at få mulighed for at genopbygge deres økonomier ved hjælp af penge- og finanspolitik, vurderer Christian Tegllund Blaabjerg.
"Det politiske nederlag ved at et eller flere lande forlader euro-samarbejdet er stort, og derfor vil man strække sig langt for at undgå dette," mener Saxo Bank-strategen.
Investorernes frygt for, at de enkelte stater i Europa ikke vil være i stand til at betale deres gæld - målt i credit default swaps (CDS) - er faldet kraftigt i takt med forårets og aktiestigningernes komme.
Både solide økonomier som Tyskland og Danmark samt pressede økonomier som Grækenland og Irland har set deres CDS-priser op mod halveret, men forbedringen er en stakket frist for de stærkt gældsplagede lande, mener Christian Tegllund Blaabjerg.
Forskelsbehandling fortsætter
Han venter, at danske og tyske CDS'er vil holde det lavere niveau, mens for eksempel græske og irske CDS'er vil stige på ny på grund af den tyngende gældsbyrde.
Også SEB's Thomas Thygesen mener, at den fortsatte forskel i basispoint på de stærke og svage nationers CDS'er fortsat er fair.
"Man vil nok permanent tage stilling til forskellene mellem de enkelte euro-lande og i højere grad, end man havde forestillet sig, da euro-landene startede samarbejdet," vurderer chefstrategen.
Selvom CDS'en på en dansk, femårig statsobligation fortsat ligger langt højere end normalt, så er CDS-præmien mere end halveret alene siden slutningen af februar.
Christian Tegllund Blaabjerg fastholder, at der ingen fare er for økonomisk uføre i hverken Danmark eller Tyskland, da det er stabile økonomier.
"Selvom eksporten falder, og både Tyskland og Danmark rammes hårdt, og vi ser stigende ledighed, så har vi råd til det. Gælden i forhold til BNP er stadig beskeden, og vi har stadig mulighed for at finansiere en periode med større ledighed," konstaterer Saxo Bank-strategen.
En for alle…
Thomas Thygesen har også tiltro til den økonomiske kondition i Danmark og Tyskland, men venter, at de gældsplagede lande fortsat vil tynge mere sunde økonomier som den danske.
"Jeg vil regne med, at man er bekymret for hele ECB-systemet, når man er bekymret for enkeltdele af systemet. Men fordobles for eksempel risikopræmien på en dansk og en græsk CDS, så stiger den græske flest basispoint, og forskellen vil dermed blive større," siger Thomas Thygesen.
TEMA - Borsen.dk sætter i den kommende tid fokus på det voksende gældspres på euro-landene, hvor Danmark ikke vil gå fri af de mulige konsekvenser.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Nyheder om Økonomi
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05



