Økonomi

Betalingsbalancen balancerer på et rundt nul
Indtil videre ser det ok ud for betalingsbalancen
Foto : Colourbox

Betalingsbalancen balancerer på et rundt nul

Relateret indhold

Grafik

Betalingsbalancens hovedposter 2007-2009 Kilde: Danmarks Statistik

Afstemning

Hvad har dansk økonomi brug for?

Borsen.dk


08-04-2009 09:32 Opdateret 09:55 - Saldoen på de løbende poster på hele Danmarks betalingsbalance var i februar et rundt nul. I februar sidste år var overskuddet på 0,8 mia. kr.

Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik.

Underskuddet i januar var på 2,7 mia. kr, hvilket var hele 0,7 mia. kr. mere end samme måned året før.

Det er posterne varer og løbende overførsler, der trækker ned. De giver et underskud på henholdsvis 1,3 og 3,8 mia. kr.

Til gengæld hiver posterne tjenester og løn- og formueindkomst den samlede balance op med henholdsvis 3,2 og 1,9 mia. kr.

Vi holder igen

Forklaringen på, at betalingsbalancen balancerer er, at samtidig med at den danske eksport falder som følge af den globale krise, falder vores import, da vi holder igen med forbruget.

Ifølge seniorøkonomon Niels Rønholt fra Jyske Markets, skal man ikke male fanden på væggen.

"Betalingsbalancen har selvfølgelig været svag i januar og februar, men det skal man ikke lægge for meget i, da saldoen normalt er ringe i starten af året, hvor der ligger store overførsler til udlandet," skriver han i en kommentar.

Ser man lidt frem, er der dog meget, der kan gå galt for den danske stats husholdningskonto.

"På lidt længere sigt kan man dog godt blive lidt bekymret for betalingsbalancen. For det første ser den stærke danske krone og krisen generelt ud til at have haft størst negativ effekt på eksportpriserne frem for importpriserne. Og for det andet kan vi komme til, at stå i en situation, hvor den indenlandske økonomi hurtigere kommer ovenpå, end den udenlandske," skriver Niels Rønholt og fortsætter:

"Indtil videre forventer vi dog fortsat, at betalingsbalancen vil holde sig i nogenlunde pæne overskud i de kommende år, men saldoen står til at blive svækket. "

Overskud det sidste år

Det samlede overskud i perioden februar 2008 til februar 2009 viser et overskud på 32,6 mia. kr.

Året før var overskuddet kun på 17,4 mia. kr.

Det er et ganske pænt overskud, og det illustrerer, at der aktuelt ikke er nogen faresignaler for dansk økonomi fra denne kant," lyder analysen fra Christian Hilligsøe Heining, chefanalytiker fra Sydbank.

Dog mener Hilligsøe, det er for tidligt at ånde lettet op.

"Når det er sagt kommer vi dog ikke udenom, at der er en risiko for, at overskuddet kan komme under pres over de kommende år - især hvis eksportmulighederne fortsat ligger underdrejet, og de indenlandske skattelettelser og frigivelse af SP-midler får succes i at sparke forbruget i gang igen," skriver han og understreger til sidst:

"Nationalbankens nyligt offentliggjorte prognose indeholder netop et risikoscenarium, hvor betalingsbalancen havner i røde tal."
borsen statistik bnt
*****||*****Betalingsbalancen balancerer på et rundt nul*****||***** Opdateret 09:55 - Saldoen på de løbende poster på hele Danmarks betalingsbalance var i februar et rundt nul. I februar sidste år var overskuddet på 0,8 mia. kr.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs