Økonomi

Virksomheder må skære i udvikling

20-03-2009 07:06 Gældsbyrden og salgsnedgangen vejer nu så tungt i mange danske virksomheder, at de tvinges til at skære i udviklingen af fremtidens produkter, skriver dagbladet Børsen.

Tre fjerdedele af de største virksomheder satser nu udelukkende på at vedligeholde eksisterende produkter fremfor at udvikle fremtidens salgssucceser.


Det står at læse sort på hvidt i en rapport fra virksomheden Nosco, der rådgiver om innovation. Virksomheden har spurgt de 200 største virksomheder i Danmark, hvordan det ser ud med innovationen netop nu i lyset af finanskrisen, og resultatet er nedslående.

Fire ud af 10 virksomheder har allerede reduceret udviklingsbudgettet, og Nosco konkluderer, at sådanne besparelser kan blive dyre på lang sigt.

Janicke Schultz-Petersen, adm. dir. i MJK Automation og medlem af Rådet for Teknologi og Innovation, er helt enig i det synspunkt. Allerede på rådets møde i januar blev en opbremsning i innovation og dermed forskning og udvikling betegnet som det, medlemmerne frygtede mest.

Derfor vil rådet holde et skarpt øje med udviklingen. Konklusionerne fra rapporten tager hun meget alvorligt.

"Det bremser for udviklingen af nye produkter. Når man har innovation, har man noget at eksportere. Vi ser for øjeblikket, at mange virksomheder ser 25 pct. fald i eksporten, og hvis innovationen stopper, vil det fald blive langt større," siger Janicke Schultz-Petersen.
borsen statistik bnt
*****||*****Virksomheder må skære i udvikling*****||*****Gældsbyrden og salgsnedgangen vejer nu så tungt i mange danske virksomheder, at de tvinges til at skære i udviklingen af fremtidens produkter, skriver dagbladet Børsen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs