Medier

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten
Dansk Metal bliver ny hovedsponsor for Superligaen
Foto : Scanpix

Dansk Metal bliver ny hovedsponsor for Superligaen

Relateret indhold

Borsen.dk


13-01-2012 13:25 For en god del år siden opnåede Dansk Metal en meget betydelig synlighed som sponsor for kvindernes håndboldlandshold, der blev til ”de jernhårde ladies”.

Dansk Metal har siden været aktiv på sponsorscenen gennem speedway-ligaen, men med aftalen om at blive den ene af fire hovedsponsorer for Superligaen i fodbold vender fagforeningen tilbage til et af de meget synlige sponsorater.

”Med hovedsponsoratet af Superligaen ønsker vi at komme bredt ud og støtte en turnering, der geografisk dækker hele landet. Fodbold er jo hele Danmarks nationalsport. Samtidig er sponsoratet støtte til en holdsport – hvor det er fællesskabet, der skaber resultaterne. På den vis kan vi se et godt værdifællesskab med Superligaen, og vi glæder os til samarbejdet med Superligaen de kommende år,” siger forbundsformand Thorkild E. Jensen i en pressemeddelelse.

Sponsoratet skal selvfølgelig aktiveres, hvilket er noget, Dansk Metal overvejende selv håndterer. Der er således ikke koblet et bureau på, oplyser Anders Frederik Gjesing fra Dansk Metals kommunikationsafdeling..

Aktiveringen har tre hovedpunkter. Dels fastholdelse af medlemmer. Dels rekruttering ved at skabe dialog med en bredere kreds af mennesker.

Og endelig har Dansk Metal en ambition om at bruge sponsoratet til at komme ind i fællesskabet omkring de lokale klubber til gavn for både foreningens lokale afdelinger og dialogen med f.eks. de virksomheder, der er en del af erhvervsklubberne omkring superliga-klubberne.

De øvrige tre hovedsponsorer i Superligaen er Arbejdernes Landsbank, Betsafe og M1.

Læs flere branchenyheder på Bureaubiz.dk

borsen statistik bnt
*****||*****Dansk Metal bliver ny hovedsponsor for Superligaen*****||*****For en god del år siden opnåede Dansk Metal en meget betydelig synlighed som sponsor for kvindernes håndboldlandshold, der blev til ”de jernhårde ladies”.*****||*****

Selvmål?
Casida | 13.01.2012 kl 13:43
Man skulle vel tro, at man bedst fastholdt og rekrutterede nye medlemmer gennem aktivt fagforeningsarbejde og mindst mulig kontingentopkrævning - frem for ved ødsel sponsorering af noget, der intet har med fagforeningsarbejde at gøre.

Hvis Dansk Metal har et kendskabsproblem burde man... Læs mere
Man skulle vel tro, at man bedst fastholdt og rekrutterede nye medlemmer gennem aktivt fagforeningsarbejde og mindst mulig kontingentopkrævning - frem for ved ødsel sponsorering af noget, der intet har med fagforeningsarbejde at gøre.

Hvis Dansk Metal har et kendskabsproblem burde man nok kigge mere indad end satse på noget udadvendt. Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Blogs om medier

  • Ram de rige

    25-05-2012 11:59 Dagens nyhedsstrøm er allerede godt fyldt op af regeringens fremlæggelse af skattereform, hvor boligskatten og diskussionen om... Læs mere
    Kaj Høivang,
    Børsen VIP Blogger