Medier

Chefredaktør: Vi kunne ikke have gjort mere

Relateret indhold

Chefredaktør: Vi kunne ikke have gjort mere
Chefredaktør Søren Verup fra Penge & Privatøkonomi mener ikke, at magasinet kunne have gjort mere for at forhindre Claus Forrai i sit forehavende. (Foto: Penge.dk)

Borsen.dk


22-05-2008 16:57 Penge & Privatøkonomi har med øjeblikkelig virkning fritstillet redaktør Claus Forrai, der undersøges for kursmanipulation for 2,3 mio. kr. Chefredaktør Søren Verup mener ikke, at magasinet kunne have forhindret kursmanipulationen.

Han ser meget alvorligt på sagen og sætter magasinets troværdighed over alt andet - netop fordi Penge & Privatøkonomi henvender sig med investeringsråd til privatinvestoren. Derfor er Claus Forrai fritstillet med øjebliks varsel.

"Det er en meget ubehagelig sag. Så sent som i starten af året skærpede vi vores aktieregler, så vi burde ikke kunne komme i denne situation. Men med vores regler mener vi, at vi som arbejdsgiver har gjort, hvad vi kunne," siger Søren Verup til borsen.dk.

Han konstaterer, at politiet ikke mener, at aktiereglerne er blevet overholdt. I forhold til Penge & Privatøkonomis egne oplysninger har magasinet overholdt sine regler.

Chefredaktøren fortæller, at han har været i dialog med Claus Forrai - som er økonomisk redaktør på magasinet - og at han oplyser, at alle regler også er efterlevet.

Claus Forrai har nu forklaret sig til politiet, og også Penge & Privatøkonomi går videre med undersøgelser af sagen.

Søren Verup mener ikke, at han kan skærpe sine aktieregler yderligere - blandt andet da loven tilsiger, at man ikke må undersøge de enkelte medarbejderes aktiehandel.

Claus Forrai mistænkes for i flere tilfælde at have købt aktier i et selskab, inden han selv skrev positivt om aktien. Men Søren Verup er endnu ikke blevet oplyst om, hvilke selskaber det drejer sig om.

Chefredaktøren mener ikke, at Penge & Privatøkonomi vil miste troværdighed ved sagen, da det ikke er et spørgsmål om vildledning i artiklerne, men mistanke om en privat mands økonomiske gevinst ved artikelskrivningen.
borsen statistik bnt
*****||*****Chefredaktør: Vi kunne ikke have gjort mere*****||*****Penge & Privatøkonomi har med øjeblikkelig virkning fritstillet redaktør Claus Forrai, der undersøges for kursmanipulation for 2,3 mio. kr. Chefredaktør Søren Verup mener ikke, at magasinet kunne have forhindret kursmanipulationen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Blogs om medier

  • Ram de rige

    25-05-2012 11:59 Dagens nyhedsstrøm er allerede godt fyldt op af regeringens fremlæggelse af skattereform, hvor boligskatten og diskussionen om... Læs mere
    Kaj Høivang,
    Børsen VIP Blogger