Karriere
1 indlæg til denne artikel
Bøger: Ledelse i private virksomheder er for amatører
Relateret indhold
Tv indslag
Borsen.dk
Det virker som om at det ikke alene er blevet mere legitimt at skrive om offentlig ledelse, men ikke mindst også er kommet en anerkendelse af, at offentlig ledelse er en temmelig kompliceret størrelse.
Bedømmelse:

Selvom kompleksiteten i sig selv ikke er fokus for bogen, men mere hvordan den ledelsesmæssigt kan håndteres, så kommer det ganske godt frem i bogen.
En god balance i mellem det teoretiske og praktiske
Den Kompleksitet forsørger Dorte Cohr Lützen og Birgitte Lønborg at indfange og tage under grundig behandling i deres bog ”Dit personlige ledelsesrum – Lederskabet især i den offentlige sektor”.
Endda under så grundig behandling, at da jeg fik bogen til anmeldelse, straks blev bekymret over at bogen måske blev så grundig at det ville bevæge sig over i det teoretiske. Og vel og mærke af den teoretiske slags, der mere egner sig til en forelæsning.
Det er borgernes skyld
Nu er det så nemt at falde i som anmelder og lede efter huller i osten, så jeg tog og læste Dorte Cohr Lützen og Birgitte Lønborg bog med brillerne som bogen fortjener.
Bogens fokus er det det store krydspres som offentlige ledere er under, og som vi alle som borgere med vores mange ofte modsatrettede ønsker og krav er med til at skabe. Hvilket giver en ledelsesopgave der ofte er langt mere kompleks end den, der mødes i det private.
Private ledere har det for let!
Private ledere som ikke er ledere på top niveau, oplever ikke på samme måde det krydspres som er en del ledere i det offentliges hverdag, men har derimod i større grad en klar bundlinje at forholde sig til.
Dorte Cohr Lützen og Birgitte Lønborg argumenterer derimod for, at ledere i det offentlige selv skal finde ben at stå på, og de præsenterer som værktøj otte ledelsesrum som den offentlige leder skal udfylde.
De otte Ledelsesrum defineres som:
- Vilkår og kontekst for Ledelses i dag
- Senmoderne lederroller
- Lederen som autoritet
- Lederens kompetencer til effektiv kommunikation
- Følelser på jobbet
- Brug følelserne med fornuft
- Hvordan udvikler du dig selv som leder
- Få styr på hverdagens ledelse
Refleksion er nøgle til lederens succes
Når bogen alligevel er god og kan anbefales er det forbi at der er en god substans i indholdet, også selvom der godt kunne arbejdes lidt på bogens struktur.
Det indhold der er i bogen kan give læseren god grund til at reflektere over sin egen lederstil og position, og at lederen tager sig tid til refleksion er netop Dorte Cohr Lützen og Birgitte Lønborg primære budskab.
Private leder kan lære noget af bogen
Offentlige ledere er selvsagt oplagte læsere af bogen, men det jeg tilbagevendende finder interessant i bølgen af fokus på offentlig ledelse er mindst i lige så høj grad hvad man som leder i det private kan lære.
Og ja mange i det private er sikkert stadig præget af en berøringsangst overfor at gribe en bog som denne, men opfordringen fra mig er det upåagtet for det er netop her at der ligger en væsentlig mulighed for at blive inspireret.
Forfattere: Dorte Cohr Lützen og Birgitte Lønborg
tital: Dit personlige ledelsesrum – Lederskabet især i den offentlige sektor
Udgiver: Gyldendal
ISBN 9788702100730
Antal sider 180
Den offentlige sektor er håbløst ineffektiv og for dyr i drift.
50% af den offentlige sektor burde nedlægges og friheden dermed tilbage til borgerne..
Lad os bare tage seneste event....Judy Simonsen pædagog myrdet af en beboer der skulle luf... Læs mere
Den offentlige sektor er håbløst ineffektiv og for dyr i drift.
50% af den offentlige sektor burde nedlægges og friheden dermed tilbage til borgerne..
Lad os bare tage seneste event....Judy Simonsen pædagog myrdet af en beboer der skulle luftes i en skov..er det god ledelse..nej
Ledelsen ,kommunen og staten burde stilles til ansvar og familien skulle anlægge en sag med krav om et millionbeløb i 3 cifret størrelse. for med dårlig ledelse at sætte en ansats helbred liv og førlighed på spil.
Den offentlige sektor i DK lugter af kommunisme og diktatur styre...føj for den lede.
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder om karriere
- 25-05-2012
-
21:15
-
13:51
-
08:31
- 24-05-2012
-
20:17
-
10:11
-
09:28
-
08:16
-
07:45
- 23-05-2012
-
09:00
-
08:02




