Karriere

Direktør løber mod OL i maraton
Dorte Vibjerg træner i Sydafrika for at hente de 14 sekunder, der i oktober sænkede bommen for OL i maraton. Sidste chance for kvalifikation er i april
Foto : Das Büro

Direktør løber mod OL i maraton

16-01-2012 15:05 Hvad kan man udrette på 14 sekunder? Dorte Vibjerg kan gøre en verden til forskel. En adgangsbillet til OL i maraton.

Det var præcis den, hun gik glip af, da hun i efteråret stillede op til sit livs andet maraton og krydsede målstregen 14 sekunder for sent til, at Danmark ville sende hende til London, når den olympiske ild tændes.

Derfor er den tidligere eliteløber i kortdistancerne 1500 til 10.000 meter nu i Sydafrika for at prøve en gang til. Sidste mulige skæringsdato for en OL-kvalificering er London Marathon den 22. april. De 42,195 kilometer skal løbes på 2 timer, 34 minutter og 30 sekunder eller mindre.

“Det skal hun nok klare. Hun er meget professionel og seriøs. Holder hun sig skadefri hele vejen til OL, får hun et kanonresultat,” siger Niels Jørgen Holdt, formand for atletik- og løbeklubben Sparta.

Købt for en øl


Han tilføjer, at han i slutningen af 1990’erne købte Dorte Vibjerg for en øl.

“En af vores løbere spillede håndbold med Dorte Vibjerg, og hun så jo, at Dorte løb fra alle. Jeg fik hende til at tage Dorte med ned i klubben, og det fik hun en øl for” siger formanden, der har set, hvordan den 38-årige Dorte Vibjerg efter seks års skadespause fra løberiet har flere overraskelser i benene.

Til daglig arbejder Dorte Vibjerg som adm. direktør for Sparta, der blandt andet arrangerer Nykredit Copenhagen Marathon og DHL-Stafetten. Og så sørger hun ellers for at snøre løbeskoene to gange om dagen og når på en uge op på omkring 200 kilometer.

“OL vil være mit sportslige højdepunkt. Jeg har lagt mange kræfter i sport og idræt, nu vil jeg gerne opnå det ultimative,” siger hun.

Går efter resultater

Den løbestærke direktør indrømmer, at hun er meget resultatorienteret.

“Jeg har altid været perfektionistisk anlagt og gør helst alting 100 pct. Det er dog en egenskab med fordele og ulemper. Det kan bringe store resultater med sig, men kan samtidig knække mig halvvejs, hvis jeg ikke lader fornuften råde og husker at slappe af en gang imellem,” siger Dorte Vibjerg fra Sydafrika, hvor hun opholder sig for i tre uger udelukkende at træne, spise, få massage, restituere og sove.

For den oprindeligt cand. agro.-uddannede løber er det internationale træningsmiljø her et mekka af udviklingsmuligheder.

“Jeg brænder for at træne og presse mig selv. Jeg har aldrig yndet konkurrencen mod andre og er bare meget bedre og stærkere, når kampen er mod mig selv og stopuret,” siger hun.

Rio i 2016

Dorte Vibjerg går benhårdt efter at ende i den bedste tredjedel ved OL og løbe den klassiske distance i en tid lige omkring to timer og 30 minutter.

Da Dorte Vibjerg i denne sæson besluttede at genoptage karrieren som eliteløber, lagde hun en fireårig plan med sin træner, Thomas Kielgast.

“Lykkes det ikke denne gang, kan det være, at vi ser frem til Rio i 2016 (det næste OL, red.). Undervejs er der også andre spændende mål at gå efter, blandt andet VM i halvmaraton i 2014 og den danske rekord på maraton,” siger Dorte Vibjerg.
borsen statistik bnt
*****||*****Direktør løber mod OL i maraton*****||*****Hvad kan man udrette på 14 sekunder? Dorte Vibjerg kan gøre en verden til forskel. En adgangsbillet til OL i maraton.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement