Karriere

Ny bestyrelsesformand i Pandora
Torben Ballegård må træde et skridt ned af rangstigen i Pandora før børsnoteringen.
Foto : Scanpix

Ny bestyrelsesformand i Pandora

08-09-2010 15:03 Pandora skifter ud på toppen før den planlagte børsnotering. Allan Leighton afløser Torben Ballegård Sørensen som formand for bestyrelsen.

Britiske Alla Leighton har tidligere været bestyrelsesformand for Royal Mail Group, topchef for Wal-Mart i Europa og adm. direktør i Asda Group.

"Han er kendt som en af Storbritanniens dygtigste erhvervsledere og besidder omfattende international erfaring inden for detailhandel og bestyrelsesarbejde," lyder begrundelsen i en pressemeddelelse fra Pandora.

Den tidligere B&O-topchef Torben Ballegård Sørensen fortsætter som næstformand i bestyrelsen i Pandora.

Øger salgsværdien


Magtskiftet i toppen af børskandidaten blev kendt for to uger siden, da Berlingske Business beskrev, at Pandora kunne tiltrække væsentligt større opmærksomhed blandt investorer i Storbritannien og USA, hvis en person som Allan Leighton står i spidsen.

Dermed kan manøvren være med til at gøre Pandora mere salgbar på børsmarkedet og i sidste ende sikre en højere markedsværdi, hvis forarbejdet fører til en børsnotering.

Pandoras ejerkreds indledte tirsdag det officielle arbejde med at få en børsnotering på skinner. I disse dage er en bred vifte af finanshuse på en salgsmission, hvor potentielle investorer skal overbevises om at købe aktier i smykkekometen. 

Lovende fremtid

"Pandora er en helt unik og succesfuld virksomhed. Jeg er dybt imponeret over selskabets historiske udvikling og økonomiske resultater, og jeg er overbevist om, at Pandora går en lovende fremtid i møde. Jeg glæder mig over at være en del af Pandora, og jeg vil gøre mit yderste for at bistå selskabet med at nå sine mål," lyder det i et statement fra den nytiltrådte formand.

Udover formand Allan Leighton og næstformand Torben Ballegaard Sørensen består bestyrelsen af Andrea Alvey, Marcello V. Bottoli, Sten Daugaard, Christian Frigast, Erik D. Jensen og Nikolaj Vejlsgaard.
borsen statistik bnt
*****||*****Ny bestyrelsesformand i Pandora*****||*****Pandora skifter ud på toppen før den planlagte børsnotering. Allan Leighton afløser Torben Ballegård Sørensen som formand for bestyrelsen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement