Karriere
3 indlæg til denne artikel
Ekspert: Straarup kan lære af Smedegaard
Relateret indhold
Borsen.dk
Det mener lektor på Copenhagen Business School, Martin Jes Iversen.
Nils Smedegaard Andersen har siden sin indtræden på Esplanaden i december 2007 stået i spidsen for gennemgribende nedskæringer og fyringer af op mod 7000 mennesker i rederigiganten.
Hårde, men nødvendige beslutninger er blevet taget, når han blandt andet har valgt at skifte ud helt øverst i ledelsen. Og det kan blandt andet topledelsen i Danske Bank lære noget af, mener lektoren.
Nye strategier skal til
Både her og i en række andre danske virksomheder som Danfoss, har man haft et regime, hvor man har defineret en vækststrategi, som nu har eksisteret i nogle år.
Men en vækststrategi når et punkt, hvor den skal redefineres, fordi man har brug for at komme videre med virksomheden, siger Martin Jes Iversen.
"Og i den forbindelse er det sund fornuft at hive nye mennesker ind, der kan definere og implementere den nye strategi," siger han til borsen.dk.
Ny ledelse snart
Han understreger, at lige præcis i banker kan stabiliteten blive forfordelt.
"I banker er man tit varsom med at udsende signaler, der viser, at man har problemer med at håndtere markedet, eller de opkøb man har gjort. At skulle håndtere et ledelsesskifte oveni kan se voldsomt ud for aktionærerne," siger Martin Jes Iversen.
Han mener dog ikke, at det vil vare længe, før vi ser forandringer i Danske Bank.
"Mit bud vil være, at der inden for en overskuelig periode vil være nye kræfter i spidsen for Danske Bank. Mennesker som skal være med til at definere en ny holdbar strategi for virksomheden," siger lektoren til borsen.dk.
Sparede over 10 mia. kr.
I går præsenterede A.P. Møller-Mærsk et rungende underskud på 5,5 mia. kr. efter et kriseår i den verdensomspændende rederibranche.
Nils Smedegaard Andersen forklarer, at minusset havde været endnu større, hvis ikke selskabet var lykkedes med at spare over 10 mia. kr. i 2009. Og han mener, at Mærsk kommer styrket ud end rivalerne.
I år venter A.P. Møller-Mærsk igen et resultat i plus.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder om karriere
- 25-05-2012
-
13:51
-
08:31
- 24-05-2012
-
20:17
-
10:11
-
09:28
-
08:16
-
07:45
- 23-05-2012
-
09:00
-
08:02
- 22-05-2012
-
12:26



