Karriere

2 indlæg til denne artikel

Bøger: Piger skal sikre vores velfærd
Christine Waldmann ejer konsulentfirmaet ChangePartner, der rådgiver om forandringsledelse og individuel lederudvikling, samt coacher en række erhvervsledere.

Bøger: Piger skal sikre vores velfærd

Relateret indhold

Bøger: Piger skal sikre vores velfærd
Titel: Lykkelig i Nørdland
Forfatter: Dorte Toft
Forlag: Gyldendal Business
256 sider
Pris: 249,95 kr.

Borsen.dk


16-12-2009 09:39 Flere piger må gå efter de naturvidenskablige uddannelser. Ellers kan vi simpelthen ikke opretholde vores velfærd.

Så kontant melder Dorte Toft ud i bogen ”Lykkelig i Nørdland”, hvori hun gelejder os til at forstå de samfundsmæssige konsekvenser af noget så specifikt som pigers fravalg af naturvidenskablige uddannelser.

Bedømmelse:
5 af 6 stjerner



Vi må ikke forveksle velstand med ansvarsfrihed. Danmark præges af en række urovækkende facts og en OECD rapport advarer ligefrem mod udviklingen.

Antallet af ”Science & Engineering Degrees” – for både drenge og piger - er sølle 18 pct. ud af de bachelores, som blev udklækket i 2005.

Det placerer os på en 26. plads blandt 34 lande. Ikke just prangende for en nation, som i høj grad skal leve af viden og know-how.

En trist rekord

Kan man tale om en trist rekord og er det overhovedet nødvendigt at se kønsspecifikt på problematikken? Ja siger Toft, også selvom 60 pct. af studenterhuerne sidder på pigehoveder og de fylder godt op i uddannelsessystemet.

For problemet er, at pigerne ikke vælger de uddannelser som giver en dyb kernekompetence, for eksempel inden for fag som fysik, matematik og datalogi. De fag, som i højere grad end de traditionelle pigefag, bidrager til samfundets vækst og velfærd.

Hvorfor fag uden kernekompetence

Bogen gransker årsagerne til, at pigerne vælger fra. Gøres der nok for at afspejle æstetikken og de kreative muligheder spørges der?

Har mediernes mangel på spændende naturvidenskablige udsendelser betydning?

Og hvad betyder det, at de tv-serier som appellerer til pigerne oftere fremstiller kvindelige advokater og læger, når og hvis de altså fremstiller karakterer med videregående uddannelser?

Toft belyser sagen fra mange sider, og krydrer med en række åbenhjertige og uhøjtidelige interviews med kvinder, som valgte den ”hårde vej”.

Fra nano-teknologiprofessoren til robotingeniøren. Som blandt meget andet beretter om studietiden og opmærksomheden, som de i øvrigt gerne så sig fri for.

Ubevidst køndiskriminering

”Østrogen-fnidder” fnyser nogen måske om bogen og dens belysning af emnet.

Dem opfordrer jeg for det første til at læse afsnittet om opgøret med den ubevidste kønsdiskriminering på MIT (Massachusetts Institute of Technology, et af USA’s førende universiteter).

Det er tankevækkende, at rapporten som blev lavet der og i øvrigt overraskede den ansvarlige leder, var så kontroversiel, at man ikke turde andet end at opbevare den forsvarligt bag lås og slå i pengeskabet!

For det andet er det vigtigt, at vi forstår, at løbet om pigernes fravalg af de naturvidenskablige uddannelser stort set er kørt allerede i 9. Klasse.

Her må også jeg - om jeg så må sige - gribe i egen barm, og forstå de samfundsmæssige konsekvenser af, at jeg hidtil har fundet det er helt fint, at min 15-årige datter taler om at blive læge.

Ville en anderledes tilgang til de naturvidenskablige fag på et tidligere tidspunkt, vi taler vel her allerede fra tidlig børnehavealder, have skærpet interessen for selve naturvidenskaben?

Mange ting taler for, at der må ske en ændring i de mere basale strukturer, så der rettes op på de triste tal og dystre udsigter. Det er ikke nok, at vi som hidtil, forlader os på charmekampagner og etablering af bredere, hybrid-uddannelser.

Fem studenterhuer

Bogen forfølger en sag, der er vigtig for alle. Jeg bedømmer den gør det så interessant som muligt, fordi den blander samfundsvigtig debat, analyse og perspektiver med en til tider befriende no-nonsense facon.

Nogle af de mere analytiske passager kan virke lange, men synes at afspejle Dorte Tofts professionalisme og ihærdighed med hensyn til at få mange vinkler og facetter med.

Så for bogens vigtige dagsorden, professionalismen i stoffet, tilgangen hertil og sidst, men ikke mindst, den frejdige form i case-historierne, kvitterer jeg med fem studenterhuer.

Og tillader mig at tilføje, at vi sammen må håbe de sidder på hoveder, som vil styre mod de naturvidenskablige fag, så vores velfærd er sikret i fremtiden.


Titel: Lykkelig i Nørdland
Forfatter: Dorte Toft
Forlag: Gyldendal Business
256 sider
Pris: 249,95 kr.


Christine Waldmann ejer konsulentfirmaet ChangePartner, der rådgiver om forandringsledelse og individuel lederudvikling, samt coacher en række erhvervsledere. Tidligere HR direktør, senest i en årrække for Gillette Group i Norden og før det Vice President for HR i Hardi International A/S. Bestyrelsesformand for it-virksomheden Msec A/S. Uddannet cand.merc fra CBS, sidefag i Psykologi fra Københavns Universitet, og Executive efteruddannelse fra INSEAD.
borsen statistik bnt
*****||*****Bøger: Piger skal sikre vores velfærd*****||*****Flere piger må gå efter de naturvidenskablige uddannelser. Ellers kan vi simpelthen ikke opretholde vores velfærd.*****||*****

Undervisningen skal være sjovere
| 25.01.2010 kl 12:59
Rigtig god anmeldelse, som giver en lyst til at læse bogen. Skal vi få flere piger og drenge til at interesse sig for naturvidenskab, skal undervisningen i folkeskolen være mere spændende og legende. Med denne bogs pointer i baghovedet bliver de seneste nyheder om seminarer, der nedlægger und... Læs mere
Rigtig god anmeldelse, som giver en lyst til at læse bogen. Skal vi få flere piger og drenge til at interesse sig for naturvidenskab, skal undervisningen i folkeskolen være mere spændende og legende. Med denne bogs pointer i baghovedet bliver de seneste nyheder om seminarer, der nedlægger undervisning i naturvidenskab, fordi for få lærerstuderende er interesseret i dem, blot mere beskæmmende. Et godt tiltag til at få befolkningen til at interessere sig for naturvidenskab er DR's nye "Danskernes Akademi", som dog ikke er målrettet folkeskolen, men den brede befolkning. Hold øje med det! Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
50/50
Rasmus Trach | 22.12.2009 kl 19:50
Man kunne også vælge, at skabe et uddannelsessyetem, hvor der også er plads til drenge, her tænker jeg helt fra 1. klasse. Som det er nu, prøver vi at gøre drenge til piger, hvilket gør at drengene falder fra. Og nu vil du gudhjælpe mig, i mangel på drenge, gøre piger til drenge.
Man kunne også vælge, at skabe et uddannelsessyetem, hvor der også er plads til drenge, her tænker jeg helt fra 1. klasse. Som det er nu, prøver vi at gøre drenge til piger, hvilket gør at drengene falder fra. Og nu vil du gudhjælpe mig, i mangel på drenge, gøre piger til drenge. Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement