Karriere

1 indlæg til denne artikel

Akillessener slår knuder

17-11-2009 11:33 Brevkasse - Triathlon udsætter kroppen for ekstra hård belastning. En borsen.dk-læser har på den konto fået meget ømme akillessene. Læs her hvordan han skal komme over skaden:


Jeg har nu i et par måneder haft MEGET ømme akillesener - så ømme, at jeg ikke har kunnet løbe. Jeg har altid løbet meget og har aldrig haft et lignende problem - deltog i Ironman South Africa i foråret og deltog også i CPH marathon samt åbne DM i lang tri i år.

Problemet opstod kort før DM, hvor jeg fik imidlertid store problemer med mine akillesener - de er stramme og meget ømme og jeg har forsøgt bare at undgå løb i flere uger, men det har ingen effekt - snarere tværtimod. Senerne er særligt ømme om morgenstunden når de ikke er opvarmet. Har I et godt råd til hvad jeg kan gøre?



Mit svar på dit spørgsmål bygger på den helt foreløbige antagelse, at du har betændelse i akillessenen og ikke lider af slimsækbetændelse eller betændelse af tilhæftningsstedet på hælknoglen.

Symptomer fra de to sidstnævnte er smerter ved nederste del af akillessenen hvor den hæfter ved hælknoglen. Førstnævnte er smerter midt på senen, som jeg går ud fra du har. Jeg råder dig til at besøge en fysioterapeut for den rigtige diagnose eller opsøge en ultralydsspecialist.

Symptomerne på akillessenebetændelse er, som du også selv er lidt inde på, smerter ved fysisk aktivitet som løb. Men der vil ligeledes være smerter ved tryk og udspænding af senen. Nogle synes også det "knaser" i senen når den udspændes. Sidst men ikke mindst kan senen være fortykket som tegn på inflammation (betændelse).

Aflastning vigtig

Behandlingen er altid aflastning fra den aktivitet, som forsager smerten - i dit tilfælde løb. Jeg kan læse du er en aktiv sportsmand, så det er vigtigt, du allerede nu omlægger din træning til fokus på cykling og svømning. Hvis du absolut vil træne løbespecifikt grundet dit høje træningsniveau, må du finde alternativer som rulleski og crosstrainer, som ikke belaster dine akillessener lige så hårdt.

Det vigtigste er, at du ikke provokerer til yderligere smerter. En fysioterapeut vil kunne instruere dig i excentrisk træning af dine akillessener, hvilket har vist at have en effekt over tid. For at skåne senerne her og du kan det også være en ide at få en hælforhøjelse i skoene for at aflaste. En løbestilsanalyse kunne også være et godt valg.

Tjek løbesko og stil

Grundet den megen træning du sikkert er oppe på, er det vigtigt, at løbeskoene passer til din løbestil. Et problem kan være træning i konkurrencesko, som ikke giver de samme stødabsorberende og støttende effekt som mængdetræningssko.

Her kunne det igen virke aflastende med et indlæg i konkurrenceskoene. Hvis omlægning af din træning samt ovennævnte tiltag ikke virker, kan det blive nødvendigt at behandle med NSAID, som er antiinflamatorisk medicin. Det kan have stor effekt at køre en kur.

Medicin

Jeg anbefaler du tager kontakt til egen læge om dette. Får du heller ingen effekt af NSAID kan en injektion af binyrebarkhormon være en effektiv løsning, hvis den foretages vejledt af ultralyd.

Det er min erfaring, at hvis du er så langt henne i forløbet, at du skal have binyrebark-injektion, kan genoptræningsforløbet strække sig over måneder grundt at du har fået en kronisk tilstand. Injektionen kan dog være yderst effektiv, hvis den lægges rigtigt.

Som du kan høre, er der ingen mirakelkur for en akillessenebetændelse, og det er ekstremt vigtigt, du tager det i opløbet. Der er talrige eksempler på, at netop akillessenebetændelse kan gå hen og give langvarige kroniske problemer, hvis ikke det tages i opløbet. Mit bedste og første råd er at kontakte en fagperson, der kan få lagt en behandlingsstrategi for dig.

Venlig hilsen Kenneth Munk
Fysioterapeut
Running 26

Stil spørgsmål til eksperterne
borsen statistik bnt
*****||*****Akillessener slår knuder*****||*****Brevkasse - Triathlon udsætter kroppen for ekstra hård belastning. En borsen.dk-læser har på den konto fået meget ømme akillessene. Læs her hvordan han skal komme over skaden:*****||*****

"Løbesvar"
| 17.11.2009 kl 11:56
Det er ikke helt rigtigt, at der ikke findes en god behandling til inflammatorisk akillessene. Overlæge Andreas Hartkob, der har klinikken A2 i Hillerød Port, har udviklet en metode (lært i udlandet), hvor man insprøjter blodplader udvundet af patientens eget blod. Min kone har med megen succes g... Læs mere
Det er ikke helt rigtigt, at der ikke findes en god behandling til inflammatorisk akillessene. Overlæge Andreas Hartkob, der har klinikken A2 i Hillerød Port, har udviklet en metode (lært i udlandet), hvor man insprøjter blodplader udvundet af patientens eget blod. Min kone har med megen succes genemgået denne kur på begge ben. Good luck Svend Jakobsen Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement