Karriere
1 indlæg til denne artikel
Ove skal have afklaret fremtid med Jensby
Relateret indhold
Borsen.dk
"Jeg skal have en snak med Asger Jensby om, hvad hans behov er. Jeg kender ikke hans fremtidsplaner, og har ikke talt med ham, siger Erik Ove.
Erik Ove har været kommunikationsrådgiver for JMI Invest, siden selskabet blev stiftet i foråret 2003, og gennem de sidste halvandet år også for det nu kollapsede IT Factory. Dermed havnede han i den største danske erhvervsskandale i nyere tid.
"Jeg tror sammenlagt, der der har været over 100 journalister, som i de sidste ti dage ikke har beskæftiget sig med andet end den sag. Det har jeg aldrig oplevet før," siger Erik Ove til Ritzau.
Han fortsætter som rådgiver for Stein Baggers hustru Anette Uttenthal:
"Jeg har lovet at bistå Anette Uttenthal, så det gør jeg fortsat. Der er mange journalister, der jagter hende også, og det prøver jeg at hjælpe hende med. Men det er bare noget jeg gør, fordi jeg godt kan lide hende," siger Erik Ove.
Kommunikationsrådgiveren mener, at hun på et eller andet tidspunkt også skal give sin version af sagen til offentligheden.
"Først skal hun have det lidt på afstand og have klarhed over sig selv og sit liv. Jeg regner også med, at hun får lov til at tale med Stein Bagger, når han kommer hjem. Det bliver givetvis ikke om sagen, men mere om det, der nu ligger dem personligt på sinde," siger Erik Ove.
/ritzau/
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder om karriere
- 25-05-2012
-
13:51
-
08:31
- 24-05-2012
-
20:17
-
10:11
-
09:28
-
08:16
-
07:45
- 23-05-2012
-
09:00
-
08:02
- 22-05-2012
-
12:26



