IT

Apple har noget i ærmet på torsdag
Tim Cook, øverste chef i Apple.
Foto : Scanpix

Apple har noget i ærmet på torsdag

17-01-2012 19:15 En større Apple-event finder sted på torsdag i New York, og mange af detaljerne er allerede blevet afsløret.

Der kommer ingen præsentation af en ny iPad 3. Derimod er der tale om lanceringen af en ny platform til udvikling og design af digitale bøger.

Det skriver Computerworld.

Apples iBookstore var første slag i kampen imod de traditionelle papirbøger, her kan forfattere og forlag selv uploade bøger. Nu fører Apple kampen ind i en ny fase med et produkt, der ifølge Ars Technica gør det endnu lettere at lave e-bøger med interaktivt indhold, hvor efter de kan udgives til iPhone eller iPad.

iPads er blevet et stort hit i undervisningssammenhæng, og her vil digitale bøger for alvor medvirke til at gøre tabletten multifunktionel.

Det bliver Tim Cook, afdøde Steve Jobs’ afløser i spidsen for Apple, der skal styre eventen torsdag.

borsen statistik bnt
*****||*****Apple har noget i ærmet på torsdag*****||*****En større Apple-event finder sted på torsdag i New York, og mange af detaljerne er allerede blevet afsløret.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Mest læste IT