IT

NemID brudt ned på grund af stort pres
Foto : NemID

NemID brudt ned på grund af stort pres

01-07-2010 15:59 Afløseren for den digitale signatur, NemID, blev lanceret i dag, men interessen for at bestille det nye nøglekort har været så stor, at systemet nærmest er brudt sammen.
Torsdag eftermiddag kan det ikke lade sig gøre at bestille NemID, da siden melder om fejl, når man forsøger at gennemføre bestillingen.

"Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPRs tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPRs netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID under PBS, som administrerer den nye fælles digitale signatur, til business.dk. Hun understreger over for netavisen, at man ikke skal frygte, at de personlige oplysninger, man har indtastet, kan risikere at havne i forkerte hænder.

"Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets IT-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," siger hun.


borsen statistik bnt
*****||*****NemID brudt ned på grund af stort pres*****||*****Afløseren for den digitale signatur, NemID, blev lanceret i dag, men interessen for at bestille det nye nøglekort har været så stor, at systemet nærmest er brudt sammen. Torsdag eftermiddag kan det ikke lade sig gøre at bestille NemID, da siden melder om fejl, når man forsøger at gennemføre bestillingen. "Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPRs tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPRs netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID under PBS, som administrerer den nye fælles digitale signatur, til business.dk. Hun understreger over for netavisen, at man ikke skal frygte, at de personlige oplysninger, man har indtastet, kan risikere at havne i forkerte hænder. "Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets IT-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," siger hun. *****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Mest læste IT