IT

Karsten Ree tager selv roret i Zepto
Karsten Ree solgte i oktober sidste år Den Blå Avis til amerikanske Ebay for 2,1 millarder kroner.
Foto : Scanpix

Karsten Ree tager selv roret i Zepto

18-08-2009 13:32 Rigmanden Karsten Ree, der solgte Den Blå Avis til Ebay, har besluttet selv at sætte sig i chefstolen hos den danske computerproducent, som han af flere omgange har givet et tiltrængt kapitaltilskud.

Baggrunden er ifølge en fondsbørsmeddelelse fra Zepto, at den hidtidige direktør Lasse Frost har valgt at fratræde.

"Da selskabet igen er på rette vej, mener jeg, det er et godt tidspunkt at få nye friske kræfter ind til at føre Zepto videre. Jeg har derfor truffet den store beslutning, det nu engang er som stifter af selskabet, at trække mig tilbage fra den daglige ledelse i Zepto," siger Lasse Frost.

Om Karsten Ree sætter sig i hjørnekontoret permanent eller kun i en overgangsfase fremgår ikke af meddelelsen, men Karsten Ree beklager Lasse Frosts beslutning.

Lasse Frost fratræder samtidig efter eget valg som bestyrelsesmedlem ved førstkommende bestyrelsesmøde i selskabet.

"Jeg har ingen umiddelbare nye planer. Nu gælder det i første omgang om at få Zepto overleveret på bedste vis. Så må vi herefter se, om der dukker nye, spændende ting frem på tegnebrædtet," siger Lasse Frost.
borsen statistik bnt
*****||*****Karsten Ree tager selv roret i Zepto*****||*****Rigmanden Karsten Ree, der solgte Den Blå Avis til Ebay, har besluttet selv at sætte sig i chefstolen hos den danske computerproducent, som han af flere omgange har givet et tiltrængt kapitaltilskud.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Mest læste IT