IT

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten

Renoveringshjemmeside kørte ikke gnidningsfrit

Relateret indhold

Afstemning

Oplevede du problemer med hjemmesiden, da du i går søgte om renoveringspenge?

Borsen.dk


16-04-2009 11:36 Der var run på Erhvervs- og Byggestyrelsens renoveringshjemmeside boligforbedringer.dk i går. Men selvom den havde en del opstartsproblemer, er hjemmesiden ifølge professor ved CBS ikke dumpet.

Den fik dog heller ikke topkarakter.

"Det er at skyde over målet at kalde den dumpet. Dele af systemet fungerer godt nok, problemet har mere været at få processerne omkring systemet til at fungere fint," siger professor ved CBS og forsker i implementering af informationsteknologi, Kim Norman Andersen, til Computerworld.dk.

Allerede kort efter starten klokken ni tirsdag morgen, stod det klart, at systemet havde visse udfordringer.

Brugerne meldte om langsomme bekræftelsesmails, problemer med at uploade filer, og senere på dagen kom det frem, at borgere med danske bogstaver i brugernavne måtte bagest i køen, fordi systemet ikke kunne håndtere bogstaverne æ, ø og å.

borsen statistik bnt
*****||*****Renoveringshjemmeside kørte ikke gnidningsfrit*****||*****Der var run på Erhvervs- og Byggestyrelsens renoveringshjemmeside boligforbedringer.dk i går. Men selvom den havde en del opstartsproblemer, er hjemmesiden ifølge professor ved CBS ikke dumpet.*****||*****

Talentløs håndtering af brugere/borgere... igen
Rasmussen | 16.04.2009 kl 14:07
Renoveringshjemmesidens opstart som tilsyneladende bliver godkendt af CBS havde et par amatøragtige fejl: * For at bruge hjemmesiden krævede den bestemte minimums niveauer af PC software. Det blev IKKE afsløret på forhånd. * ÆØÅ virkede ikke. Enhver med mere end 1 dags erfaring med IT VED a... Læs mere
Renoveringshjemmesidens opstart som tilsyneladende bliver godkendt af CBS havde et par amatøragtige fejl: * For at bruge hjemmesiden krævede den bestemte minimums niveauer af PC software. Det blev IKKE afsløret på forhånd. * ÆØÅ virkede ikke. Enhver med mere end 1 dags erfaring med IT VED at det faktisk altid er et problem... Test ALTING med ordet "blåbærgrød"... det gør alle som ved hvad de laver. * Word dokumenter som tilbud virkede ikke... Jeg er da sikker på at mange håndværkere har sendt tilbuddene i word format... Jeg er også sikker på at mange ikke kan gemme et dokument som RTF... enten aner de ikke hvad det er, eller også har de ikke word så de selv kan gøre det. At være borger i dette land bliver stadigt mere besværligt, de stakkels små "borgere" forventes at kunne logge ind på skat, at kunne finde ud af hvordan man finder ud af hvor mange penge man har på SP... osv. Jeg er ikke generelt idiot, men de to opgaver var sq svære at finde ud af... jeg ved stadig ikke hvad skat mener om 2008 for mit vedkommende... de tager ikke telefonen og jeg kan ikke huske min tast selv kode på skat :/ Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Mest læste IT