Investor

Danskere smider lån i schweizerfranc
Foto : Colourbox

Danskere smider lån i schweizerfranc

23-02-2012 09:29 Færre danskere kan se fidusen ved at låne i schweizerfranc og euro. Det er blevet billigere at optage lån i danske kroner.

Over de seneste år har danskerne nedbragt deres lån i fremmed valuta, viser nye tal fra Nationalbanken.

Samlet set er bankernes valutaudlån til private og erhverv reduceret med 49 mia. kr.

"Det dækker blandt andet over, at eurolån er nedbragt med 41 mia. kr. og lån i schweizerfranc med 15 mia. kr.," skriver Nationalbanken.

Til 2003-niveau


Lån i schweizerfranc er reduceret med 72 pct. over de seneste tre år, så de nu udgør 20 mia. kr., hvilket er samme niveau som i 2003.

"Faldet er sket over en periode, hvor schweizerfrancen er steget markant i værdi," skriver Nationalbanken.

Også lån i euro er blevet langt mindre populære.

Både private danskere og virksomheders banklån i euro udgør nu 86 mia. kr., hvilket svarer til ca. 9 pct. af bankernes samlede udlån.

I årene 2008 og 2009, hvor renten på eurolån var lavere end i lån i danske kroner, optog mange lån i den fremmede valuta.

"Det store fald i eurolån i de seneste måneder skal derfor formentlig ses i lyset af, at det nu er billigere at låne i kroner," skriver Nationalbanken.

I realkreditinstitutterne er lån i euro ligeledes reduceret i det seneste år, og udgør nu 9 pct. af det samlede udlån til private og erhverv, mens lån i kroner er steget.
borsen statistik bnt
*****||*****Danskere smider lån i schweizerfranc*****||*****Færre danskere kan se fidusen ved at låne i schweizerfranc og euro. Det er blevet billigere at optage lån i danske kroner.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs