Investor

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten
Græsk kaos et par uger endnu
Foto : Billedmontage Peter Trolle

Græsk kaos et par uger endnu

10-02-2012 12:04 Renten på danske obligationer falder, efter at trojkaen (EU, ECB og IMF), har fremlagt nye krav for at sikre, at grækerne overholder det de lover.

Renten på den danske 10-årige statsobligation falder 5 basispoint til1,920 pct. Rentefaldet sker efter flere dage med stigende renter, hvor renten steg på investorernes tro på en græsk aftale med EU, Den Internationale Valutafond (IMF) og Den Europæiske Centralbank (ECB).

I Tyskland falder renten på den 10-årige statsobligation med 4 basispoint til 1,974 pct., efter at den tyske 10-årige rente i går oppe i det højeste niveau i to måneder.

Flere krav venter

At renten falder skyldes, at trojkaen har fremlagt flere krav for at sikre, at grækerne nu også gør det de skal:

Kravene er:
  1. Grækenland skal spare 3,3 mia. EUR alene i 2012
  2. I juni skal der fremlægges yderligere spareplaner på 10 mia. EUR for 2012-2015
  3. Mindstlønnen i den private sektor skal skæres med i gennemsnit 22 pct.
  4. 15.000 offentlige ansatte skal placeres på sidelinien til den halve løn og fyres ved årets udgang. Samlet set skal regeringen mindske antallet af offentlige ansatte fra 750k til 600k inden udgangen af 2015
”Grækerne skal således bevise, at de virkelig har tænkt sig at leve op til kravene, og med valget i april, så er det ikke underligt, at man er skeptisk. En ny regering er nemlig ikke bundet af den nuværendes løfte, og Trojkaen vil derfor gerne havde beviser på, at de græske politikere bakker op om planerne,” siger
Henrik Drusebjerg, der er seniorstrateg i Nordea.

Kaos er indpriset

De nye krav til grækerne betyder ifølge cheføkonom i FIH Erhvervsbank Christian Tegllund Blaabjerg, at der vil gå yderligere 1-2 uger med tovtrækkeri før aftalen er ratificeret.

”Imidlertid betyder det ikke noget for markedet, da aftalen stort set er priset ind, hvilket også forklarer hvorfor vi ikke så de store stigninger i renter, aktier eller industrielle råvarer i går efter aftalens offentliggørelse,” siger Christian Tegllund Blaabjerg.

Næste skridt i den græske tragedie er den formelle godkendelse af spareplanen i parlamentet, muligvis på søndag. Herefter kan man formelt annoncere betingelserne for PSI’en (den private sektors gældsombytning), og når denne er gennemført, så kan eurozonelande endelig godkende den 130 mia. store hjælpepakke, vurderer Henrik Drusebjerg.

Eurozonens finansministre mødes i Bruxelles på onsdag den 15. februar for at vurdere om grækerne har indfriet kravene. Tidligere har embedsmænd i EU sagt, at netop den 15. februar er absolut sidste dato for en aftale, hvis papirarbejdet skal være færdigt til 20. marts.

Den 20. marts er skæringsdatoen for den næste udbetaling til Grækenland, hvis landet ikke skal gå konkurs.
borsen statistik bnt
*****||*****Græsk kaos et par uger endnu*****||*****Renten på danske obligationer falder, efter at trojkaen (EU, ECB og IMF), har fremlagt nye krav for at sikre, at grækerne overholder det de lover.*****||*****


Skuespil
repnesnah | 10.02.2012 kl 12:43
Hold da fast et skuespil, er der i det hele taget nogen der tror på at grækerne kommer på fode så længe deres valuta hedder euro?
Både for grækerne og europaterne er der kun en udvej: Ud af euroen! Hvis de skal opfylde de sparekrav, ender landet i dyb rececion. Når de samtidig er bundet af e... Læs mere
Hold da fast et skuespil, er der i det hele taget nogen der tror på at grækerne kommer på fode så længe deres valuta hedder euro?
Både for grækerne og europaterne er der kun en udvej: Ud af euroen! Hvis de skal opfylde de sparekrav, ender landet i dyb rececion. Når de samtidig er bundet af en "stærk" valuta ser det hele håbløst ud.
Det værste er, at alt dette er alle klar over, man trækker bare pinen ud. Ingen tør råbe: De har ingen tøj på! Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs