Investor
4 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenKrav i 11. time truer græsk aftale
Relateret indhold
Borsen.dk
Eksterne links
Ifølge Financial Times (FT), der har talt med kilder tæt på forhandlingerne, har den græske premierminister, Lucas Papademos, insisteret på, at målsætningen for det græske budget for 2014 skal ændres i en mere lempelig retning.
FT skriver videre at, Lucas Papademos, først klokken 06.00 torsdag morgen orienterede de europæiske forhandlere om det nye krav.
Eurozonens finansministre er efter planen indkaldt til hastemøde torsdag i Bruxelles. Finansministrene vil mødes klokken 18 danske tid, men en aftale kan blive forpurret af de nye græske krav.
Ifølge planen skal der i 2014 være et overskud på 4,5 pct. på det græske statsbudget.
Lucas Papademos, har krævet, at den målsætning revurderes, men kravet fra Papademos tvinger EU, Den Internationale Valutafond (IMF) og Den Europæiske Centralbank (ECB) til at revurdere deres gældsdokument med beregninger på den fremtidige græske gældsudvikling.
Log ind og læs også "OECD-dom: Håbløst græsk bureaukrati"
Ikke klar til aftenens topmøde
De nye krav fra grækerne betyder endvidere, at det centrale dokument, der skulle ligge klar til aftenens topmøde mellem eurozonens finansministre og den græske regering, ikke kan nå at blive klar, skriver FT.
Trojkaens gældsberegninger er centralt i forhold til at bestemme, hvor meget der skal til for at redde grækerne fra statsbankerot. Gælddokumentet er en forudsætning for, at eurozonens finansministre kan underskrive redningspakke nummer 2 til grækerne på 130 mia. euro.
Vil ikke underskrive garanti
Et andet problem der er dukket op er, at Antonis Samaras, konservativ græsk oppositionsleder, der står til at vinde valget til april, ikke som krævet af EU, vil underskrive en garantierklæring.
Med garantien forpligtiger de græske politikere sig til at overholde de økonomiske reformprogrammer, der er blevet lagt for Grækenland og som skal bringe landet ud af krisen.
EU’s ledere har krævet, at grækerne underskriver dokumentet, hvis de 130 mia. euro skal gives til den græske stat.
De embedsmænd, der på vegne af Europa forhandler med grækerne, tvivler dog på, at Antonis Samaras sætter sin underskrift på garantien inden topmødet starter klokken 18.00.
EU vurderer, at Samaras underskrift er afgørende, da der kun er to måneder til det græske valg.
Giorgios Karatzaferis, der er politisk leder af det lille højreorienterede koalitionsparti LAOS, vil med stor sandsynlighed heller ikke underskrive garantien, skriver FT med henvisning til embedsmænd.
Hvorfor ikke samtidigt satte et mål, at verdens rekorden i højdespring skal være på 18 meter, og Danmark skal have tilsvarende indtægter som Norge har på olie eventyret. Det er altså mennesker man taler om, der skal præste... Læs mere
Hvorfor ikke samtidigt satte et mål, at verdens rekorden i højdespring skal være på 18 meter, og Danmark skal have tilsvarende indtægter som Norge har på olie eventyret. Det er altså mennesker man taler om, der skal præstere noget, som de ikke er vandt til.. fra 6-7% minus til 4.5% plus... Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
De vil snyde også fremover.
Lad dem komme ud af EU, sker det ikke nu kommer det alligevel senere, og så er gode penge smidt efter dårlige, som man ikke bør gøre.
De vil snyde også fremover.
Lad dem komme ud af EU, sker det ikke nu kommer det alligevel senere, og så er gode penge smidt efter dårlige, som man ikke bør gøre.
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Når først folk opfører sig som grækerne gør i øjeblikket, så ved man at de aldrig vil overholde nogen afta... Læs mere
Når først folk opfører sig som grækerne gør i øjeblikket, så ved man at de aldrig vil overholde nogen aftaler, man kan ligeså godt slå stregen og komme videre! Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 19-05-2012
-
12:27
-
11:28
-
08:34
- 18-05-2012
-
18:47
-
17:31
-
17:20
-
16:28
-
16:07
-
16:00
-
15:47



