Investor

Formand: Derfor forlænger vi med Lars Rebien
Formand i Novo Nordisk, Sten Scheibye, holder godt fast i sin topchef Lars Rebien Sørensen.
Foto : Magnus Møller

Formand: Derfor forlænger vi med Lars Rebien

Relateret indhold

Tv indslag

Rebien vil ikke overraske positivt
Rebien vil ikke overraske positivt

Kursgraf

10:00 25/05
Novo Nordisk B
Sidste 7 dage
Sidste ændering
0,61%
Kurs:
829,00

Borsen.dk


02-02-2012 15:21 Novo Nordisks bestyrelsesformand, Sten Scheibye, holder rigtig godt fast i sin topchef. 'You ain't seen nothing yet', lyder det selvsikre svar fra Lars Rebien Sørensen.

Sten Scheibye er så forhippet på at beholde Novos topchef Lars Rebien Sørensen inden for dørene, at han har forlænget ham med tre år, så kontrakten nu løber frem til 2019.

"Novo Nordisk er en virksomhed med en meget lang horisont, og derfor var det vigtigt for os at diskutere Lars' fremtid i bestyrelsen allerede nu og få enhver tvivl om, hvad der skal ske fremover, fejet af bordet," siger han.

You aint seen nothing yet

57-årige Rebien, der netop i dag har været i Novo Nordisk i 30 år, er begejstret for at blive forlænget.

Han ser store muligheder for selskabet fremadrettet og regner med, at selskabets hovedmarked - markedet for diabetesbehandling - vil vokse med 10 pct. om året, fordi der hele tiden kommer flere diabetikere til.

Novo Nordisk har en markedsandel på 24 pct. på al den medicin, der bliver solgt til diabetikere.

"Man kan knibe sig selv i armen, når man ser, hvordan det er gået Novo Nordisk de sidste 11 år, men alligevel er jeg nødt til at bruge den slidte frase: You ain't seen nothing yet," siger Lars Rebien Sørensen.

"Når jeg ser den portefølje af produkter, som vi har nu og fremadrettet, er mulighederne endeløse."

Vil have erfaren


Lars Rebien Sørensens kontrakt løb tidligere frem til 2016, men der skal ske så mange ting i selskabet også i årene herefter, at bestyrelsen har set det som en fordel at have en erfaren mand ved roret, forklarer Sten Scheibye.

Det gælder på den korte bane den fortsatte lancering og godkendelse af storsællerten Victoza, og den efterfølgende lancering af det kommende salgshåb Degludec i 2012 og årene frem.

Herudover vil man gerne have Rebien i spidsen, når der skal gøres mere for at vinde ind på markedet for hæmofili – altså behandling af blødersygdomme – hvor Novo Nordisk stadig har et stykke vej til succes.

"Vi har mange produkter i pipelinen og en stor udrulningsopgave foran os. Det har Lars over de sidste 11 år (siden Novo Nordisk og Novozymes blev delt, red.) bevist, at han er god til at lede, og vi har gerne ville sikre os, at Lars stadig er her til det," siger Sten Scheibye.

Degludec er sendt til godkendelse hos diverse myndigheder og forhåbningen er, at det midlet skal vinde en stor andel af det voksende diabetesmarked, som Victoza gør det netop nu.
borsen statistik bnt
*****||*****Formand: Derfor forlænger vi med Lars Rebien*****||*****Novo Nordisks bestyrelsesformand, Sten Scheibye, holder rigtig godt fast i sin topchef. 'You ain't seen nothing yet', lyder det selvsikre svar fra Lars Rebien Sørensen.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs