Investor

Kampen om overenskomsterne i SAS er i gang

23-01-2012 08:33 Kampen om overenskomsterne i SAS er gået i gang. Det konstater nyhedsbrevet Take off.

Hvis SAS skal have en fremtid, er det nødvendigt med nye aftaler ved kollektivforhandlingerne, skriver SAS til sine cockpit- og kabineansatte.

Nej, siger SAS' danske kabineforening:

"Der er ikke plads til forringelser, kun forbedringer."

Den øverste chef for SAS' produktion, vicepræsident Flemming Jensen skriver blandt andet, at SAS er "under et meget hårdt pres, vi afsøger alle hjørner for at reducere vores omkostninger til en meget vanskelig periode."

Men SAS' opfordring vinder ikke stor forståelse i foreningen for dets danske kabineansatte, CAU. Foreningen skrev sidste uge til sine medlemmer:

"SAS' forventninger til 2012 giver ikke anledning til, at CAU ændrer tilgang til de forestående overenskomstforhandlinger. Lad os minde hinanden om det, CAU's generalforsamling konstaterede: "Der er ikke plads til forringelser, kun forbedringer."

/Ritzau Finans/
borsen statistik bnt
*****||*****Kampen om overenskomsterne i SAS er i gang*****||*****Kampen om overenskomsterne i SAS er gået i gang. Det konstater nyhedsbrevet Take off.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs