Investor

Vestas underskriver milliardordre med belgiere
Foto : Vestas

Vestas underskriver milliardordre med belgiere

Relateret indhold

Tv indslag

Ditlev Engel: Vestas er langt bedre end folk tror
Ditlev Engel: Vestas er langt bedre end folk tror

Kursgraf

09:16 25/05
Vestas Wind Systems
Sidste 7 dage
Sidste ændering
0,93%
Kurs:
37,97

Borsen.dk


16-01-2012 11:46 Opdateret kl. 12.50 - Vestas er blevet valgt som leverandør af møller til en belgisk vindpark. Ordren på de lukrative havvindmøller er en stor kleppert over 200 MW. Aktien stiger.

Belgiske Northwind, der tidligere hed Eldepasco, har skrevet under på en kontrakt med Vestas, der skal levere 72 af sine V112-møller på 3 MW til havs.

Det blev før middag offentliggjort af Recharge News med Northwind som kilde, og nu bekræfter Vestas den store ordre. Den vil optræde på mølleproducentens liste over nye ordrer, når den bliver fast og ubetinget.

Ordren er ifølge Recharge News på 216 MW og dermed omkring 210 mio. euro værd for Vestas, svarende til godt 1,5 mia. kr. Ordren består også af en 15-årig serviceaftale.

Finanserne skal på plads

Ordren, som tidligere er nævnt af Vestas, er fortsat betinget af, at de finansielle betingelser for det belgiske projekt falder helt på plads.

Northwind venter at påbegynde konstruktionen af havvindmølleparken i 2013. Parken skal ligge ud for byen Zeebrugges kyst.

Vestas-aktien reagerede på nyheden med at stige yderligere og ligger nu i toppen af C20-indekset med et kursløft på 4,5 pct. til kurs 59,50. kr.

Vestas startede året med at erklære målet for antallet af nye ordre i hus med 7400 MW. Det viser, at der er godt gang i butikken hos Vestas, hvor ordrebogen nærmer sig 10.000 MW.

Til gengæld udstiller de to seneste milliardnedjusteringer den manglende evne til at tjene penge på de mange mølleordrer, og den store spareplan og omorganisering i Vestas ændrede ikke på de afventende analytikeres syn på Vestas.

Analytikerne vil se konkrete resultater og bedrifter fra Vestas.

"Den nye ordre er godt nyt for vindmølleproducenten, men sidste uges store strukturelle ændringer var ikke helt som ventet og derfor er vi fortsat forbeholdne med at købe aktien," skriver Nordea i en aktiekommentar.
borsen statistik bnt
*****||*****Vestas underskriver milliardordre med belgiere*****||***** Opdateret kl. 12.50 - Vestas er blevet valgt som leverandør af møller til en belgisk vindpark. Ordren på de lukrative havvindmøller er en stor kleppert over 200 MW. Aktien stiger.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs