Investor

Europagt udvandes – plads til større budgetunderskud
Der er gang i forhandlingerne rundt om i de europæiske hovedstæder. Her er det fra venstre Finlands premierminister Jyrki Katainen, frankrigs præsident Nicolas Sarkozy, Tysklands kansler Angela Merkel og EU-kommissionens formand Jose Manuel Barroso.
Foto : Scanpix

Europagt udvandes – plads til større budgetunderskud

11-01-2012 16:38 Den britiske tænketank Open Europe er kommet i besiddelse af det tredje udkast til en ny europagt, der skal styrke det finanspolitiske samarbejde i eurozonen. Af udkastet fremgår det reglerne ikke bliver så rigide som ventet, og at eurolandene kan køre med større budgetunderskud end de planlagte 0,5 pct. af bruttonationalproduktet (BNP).

At dokumentet fremgår det, at aftalen skal være bindende for eurolandene, og at finanspagten skal styrke det finanspolitiske samarbejde i eurozonen gennem en styrkelse af budgetdisciplinen i de enkelte lande.

Endvidere fremgår det af dokumentet, at de enkelte landes budgetter skal være i balance eller i plus, og at budgetunderskuddet ikke må være på mere end 0,5 pct. af BNP, når der renses for renteudgifter og konjunkturpåvirkning. Fleksibel

Kun for abonnenter

Denne artikel er kun tilgængelig for abonnenter på Børsen.
Log ind på Børsen
Glemt password?
borsen statistik bnt
*****||*****Europagt udvandes – plads til større budgetunderskud *****||*****Den britiske tænketank Open Europe er kommet i besiddelse af det tredje udkast til en ny europagt, der skal styrke det finanspolitiske samarbejde i eurozonen. Af udkastet fremgår det reglerne ikke bliver så rigide som ventet, og at eurolandene kan køre med større budgetunderskud end de planlagte 0,5 pct. af bruttonationalproduktet (BNP).*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs