Investor
3 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenSe Nordeas bud på 10 vinderaktier i 2012
Relateret indhold
Tv indslag
Grafik
Kursgraf
A.P. Møller - Mærsk B
Sidste 7 dage
-5,57%
44.760,00
William Demant Holding
Sidste 7 dage
-0,60%
500,50
FLSmidth & Co
Sidste 7 dage
-0,44%
453,40
Royal Unibrew
Sidste 7 dage
-0,73%
338,50
Borsen.dk
Nordea har udvalgt 10 vinderaktier og to boblere på en liste, der tæller fem danske selskaber, fem udenlandske og to med potentiale til noget stort. Listen rummer helt bevidst en blanding af defensive aktier, der ikke er konjunkturfølsomme, og mere cykliske aktier.
Der er dog flest af førstnævnte, da risikoprofilen typisk er højere i de cykliske aktier.
Usikkerheden i verdensøkonomien er nemlig historisk stor, mener banken, der vover pelsen og spår en mild europæiske recession for sig, mens verdens samlede fremgang reddes af vækst i USA og Kina.
Balancegang
"Dette hovedscenarie er behæftet med stor risiko. Derfor har vi ikke valgt at fokusere vores aktievalg på enten meget defensive eller meget cykliske aktier. Vi anbefaler en mere balanceret tilgang, dog med en overvægt af mere defensive aktier," skriver Nordea i sin rapport.
Især de cykliske aktier kan man brænde sig på i år, vurderer banken, som kalder flere af dem "For dyrt prissat" i forhold til risikoen i markedet aktuelt.
Nordea vil satse på Novo Nordisk, A.P. Møller-Mærsk, William Demant, FLS og Royal Unibrew. I den udenlandske afdeling er der muligheder hos selskaber som Sandisk, McDonald's, BHP Billiton, CVS Caremark og Apache.
Boblerne, som er udvalgt med en højere risikoprofil end vinderaktierne, tæller i år Bavarian Nordic og Wharf.
Forsigtig? Gå efter betaværdi under 1
Nordea har i sin anbefaling skelet til den såkaldte beta-værdi for selskaberne. En betal-værdi over 1,0 indikerer, at aktien plejer at have større udsving end det generelle aktiemarked.
"Brug nøgletallet som et lille risikobarometer, når der skal håndplukkes aktier fra listen. Ønsker du fx en meget forsigtig aktieudvælgelse, bør du koncentrere dig om defensive aktier med lave beta-værdier," skriver banken.
Gælden i selskaberne er ligeledes en afgørende faktor, da den europæiske gældskrise er fortsat ind i 2012 og gør selve det at skylde penge til en større risikofaktor end tidligere.
"Flere af vores udvalgte aktier er, når man tager højde for selskabernes kontantbeholdninger, ligefrem gældfri. I de tilfælde hvor selskaberne har netto gæld, er det af begrænset størrelse," skriver banken.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 23-02-2012
-
08:03
-
07:56
-
07:55
-
07:13
-
06:57
- 22-02-2012
-
22:04
-
21:01
-
19:59
-
18:04
-
17:08




