Investor
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenProfessor: Arbejdspladser bliver væk
Relateret indhold
Borsen.dk
En artikel i gratisavisen metroXpress tegnede ellers for nyligt et billede af, at flere og flere danske virksomheder trækker produktionen hjem fra Kina, på grund af sprogbarrierer og højere lønninger.
Men det er et meget misvisende billede, mener professor Torben Pedersen fra Institut for Strategi og Globalisering på CBS.
Læs: Flere danske virksomheder vender hjem igen
Flere flytter
Godt nok er der virksomheder, der flytter dele af produktionen hjem, men nettoresultatet er, at stadig flere virksomheder flytter produktionen til udlandet.
"Overordnet skal man ikke forvente, at de arbejdspladser, som er flyttet ud, vender tilbage igen. Desuden vil stadig flere arbejdspladser blive flyttet ud af landet. Det handler fortsat om det fordelagtige i at flytte de mere standardiserede produktionsprocedurer til udlandet, og det billede vil ikke ændre sig," forklarer Torben Pedersen til CBS’s eget nyhedsbrev.
En proces
Mener virksomhedslederne, at lønningerne er for høje i Kina, vil de hellere vælge, at flytte produktionen til Vietnam, Indonesien eller Indien end hjem til Danmark, mener professoren.
Der er virksomheder, som flytter hele eller dele af deres produktion tilbage til Danmark. Men det er mest af alt et resultat af den læreproces, det er for virksomhederne at placere produktionen uden for landets grænser.
"Virksomhederne er blevet klogere - de er kommet et skridt videre i deres forståelse af, hvad det kræver at have produktionen liggende i udlandet. Det er også derfor, at de træffer nogle beslutninger om at justere og trække delelementer af produktionen hjem," siger Torben Pedersen.
"Men det er ikke nødvendigvis et udtryk for, at det er blevet mere attraktivt at lægge produktionen i Danmark."
Det er vanskeligt at se hvordan Danmark kan klare sig på den globale jobscene når lande med så forskellige indretninger konkurrerer om jobbene.
... Læs mere
Det er vanskeligt at se hvordan Danmark kan klare sig på den globale jobscene når lande med så forskellige indretninger konkurrerer om jobbene.
Sammenligningsparametre:
Lønniveau
Skatte-, afgifts- og moms-satser
Samfundsformer
Antal borgere
Antal veluddannede borgere
Overenskomstbindinger
Administrative byrder på virksomheder
Arbejdsugens længde
Samarbejde imellem virksomheder og forskermiljøer
Pensionsalder
Efteruddannelse Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 25-05-2012
-
06:28
-
06:00
- 24-05-2012
-
22:04
-
20:49
-
20:34
-
19:30
-
17:03
-
16:41
-
16:20
-
16:19



