Investor
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenProfessor: C20 vil være underdrejet i hele 2012
"Det er min klare vurdering, at C20 næste år også vil ligge underdrejet i det nye år," siger Caspar Rose.
Når professoren taget et kig tilbage på 2011, er han glad for starten af året.
"Men i efteråret 2011 forsvandt hele gevinsten," siger professoren.
Der er mørke skyer over verdensøkonomien i det nye år. Derfor er han bud, at C20 næppe rykker sig nogen steder helt frem til december næste år.
Mindst overraskende ser han bankernes præstation.
"Bankerne i C20 har oplevet hårde kursklø i det forgangne år og det ser også svært ud i det nye år, med nye kapitalregler og andre lovkrav i horisonten," siger han.
Novo er sikker havn i 2012
Professoren ser få bud på en sikker havn i 2012. De mindst cykliske aktier er hans bedste bud.
"Hvis man ønsker en sikker havn i det nye år, er Novo mit bedste bud, da den er mindre cyklisk og fungerer som en sikker havn i usikre tider."
Menneskeheden står ansigt til ansigt med de nøgne kendsgernin... Læs mere
Menneskeheden står ansigt til ansigt med de nøgne kendsgerninger: En værdikrise, dvs. kuldkastelse af overdimensionerede værdier, forvirring, frygt, kaos. - En periode med fysisk og psykisk ?oprydning? og en ødelæggelse af langvarige, destruktive situationer er ved at ske, som KAN føre til frihed og en ny begyndelse. En sådan spændingsfyldt tid med angst/frygt, sorg og håbløshed kan - hvis tilstandene erkendes, accepteres og transformeres - blive til en meget frugtbar udviklingsperiode.
Og - der er gode muligheder for afklaringen af destruktive og problemfyldte situationer, som over en lang tid har opbygget et efterhånden uudholdeligt pres. - Tilstandene, al forvirring, utilfredshed og konflikter, bliver ofte værre og tilspidser sig, før det bliver bedre. En byld svulmer op, før der går hul i den, så giften (frygt, frustration, magtbegær, korruption m.m.) kan komme ud og der sker en helbredsproces.
Tingene sker, fordi VI ALLE har brug for at lære af begivenhederne. Hvis vi erkender og accepterer denne universelle lov i vort indre og i den ydre verden som den værdifulde gave, den i virkeligheden er og handler intelligent og diplomatisk, så kan en befrielse fra ?lænkerne? ske.
Der er ingen opskrift på succes, udover en ubetinget accept af livet og at ændre, hvad du kan ændre og acceptere, hvad du ikke kan ændre. - GODT NYTÅR!
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 25-05-2012
-
06:28
-
06:00
- 24-05-2012
-
22:04
-
20:49
-
20:34
-
19:30
-
17:03
-
16:41
-
16:20
-
16:19



