Investor
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenSydbank: Aktier kan overleve græsk krise
Relateret indhold
Afstemning
Undgår Grækenland en statsbankerot?
Borsen.dk
Dog er banken klar til at rykke hurtigt, hvis krisen i Grækenland eskalerer. Skrækscenariet er, at det politiske flertal for spareplaner forsvinder.
"Vi er klar til at gå ned i aktievægt om nødvendigt. Men vi fastholder den lille overvægt af aktier, fordi vi underliggende mener, at tendensen er stærk. De forskellige negative signaler vi ser i øjeblikket er af midlertidig karakter. Det er nogle bump på vejen rente nøgletalsmæssigt og vækstmæssigt," vurderer Sydbanks kapitalforvaltningschef Mads Kjølsen Olsen.
Nordea har skruet op for aktieadvarslerne her til morgen, for selv om den græske regering valgt en vigtig tillidserklæring natten til onsdag, er der stadig lang vej igen, før målet er nået.
Læs også: Nordea om græsk bankerot: Gå i kontanter
Sydbanks Mads Kjølsen Olsen argumenterer med en række forhold:
- Frygten for græsk sammenbrud - men forventning om landet får købt tid med hjælp fra diverse hjælpepakker. Derfor er risikoen for sammenbrud kortsigtet begrænset.
- Uventet svage nøgletal fra amerikansk økonomi. Men det hænger sammen med følgerne af jordskælvet i Japan, og de følger vil være på retur.
- Kina har strammet op på flere fronter for at undgå overophedning af økonomi. De opstramninger vil gradvist aftage, så landet bliver i vækstsporet.
- Der er mere positivt at hente i aktier i vækstmarkederne (emerging markets). Og det skal investorerne ikke gå glip af.
Den største risiko lige nu er ganske enkelt, at grækerne vender ryggen til verden og afviser nye hjælpepakker.
"Det er ikke vores hovedscenarium, men den største risiko. Det kan være, at grækerne simpelthen ikke vil acceptere de besparelser og nedskæringer, der skal til for at opnå yderligere hjælp. Vi har set mange græske protester i den seneste tid. Sker det, går Grækenland bankerot, og så er situationen for investorerne en helt anden," siger Mads Kjølsen Olsen.
Læs også: Græsk tillidsstempel i hus
Et græske bankerot kan få store konsekvenser for blandt andet tyske og franske banker, der har milliarder i klemme i græske statsobligationer, der risikerer at falde yderligere i værdi, hvis Grækenland ikke længere kan betale regningen.
Dertil vil euroens stabilitet blive klart udfordret, selv om græsk økonomi samlet set vægter meget lidt i eurozonens økonomi.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 25-05-2012
-
06:28
-
06:00
- 24-05-2012
-
22:04
-
20:49
-
20:34
-
19:30
-
17:03
-
16:41
-
16:20
-
16:19



