Investor

Aktier: Portugal hjælper en smule på humøret

08-09-2010 12:46 De cyliske aktier hiver onsdag det samlede C20-indeks i minus, efter risikoaversionen er steget i det meste af Europa.

C20-indekset falder med 0,5 pct. til indeks 405,59, og det er primært de cykliske aktier og bankerne, som er under pres. Markedet har dog været helt nede i et fald på 1,0 pct., men rettede sig omkring kl. 12, hvor der blev offentliggjort tal for salget af portugisiske statsobligationer.

Den er forløbet bedre, end markedet havde regnet med, fortæller Martin Munk, handler i Jyske Bank, til nyhedsbureauet Direkt. Og da frygten for udviklingen i Europa især knytter sig til de gældsplagede lande, der inkluderer Portugal, har det løftet aktierne over hele Europa.

Mærsk B og Mærsk A falder med henholdsvis 1,4 pct. til kurs 44.320 og 1,2 pct. til kurs 43.200. Jyske Bank og Sydbank er de mest faldende aktier i indekset, da de begge falder med 1,5 pct. til henholdsvis kurs 200 og kurs 126,90.

Novo Nordisk falder med 0,8 pct. på dagen, hvor selskabet har solgt sin ejerandel i det amerikanske biotekselskab Zymogenetics for 885 mio. dollar.

"Salget er ikke noget, der bør rykke særlig meget ved aktiekursen, men jeg tror, folk tager lidt profit hjem i Novo," siger Martin Munk, handler i Jyske Bank, til nyhedsbureauet Direkt.

Amagerbanken falder med 29,9 pct. til kurs 7,50, efter det kom frem mandag, at storinvestoren Karsten Ree valgt at udnytte alle sine tegningsretter, så det dermed ser ud til, at bankens livsnødvendige aktieemission går igennem.

Der er dog fortsat et stykke ned til de 3 kr., de nye aktier bliver noteret til.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Aktier: Portugal hjælper en smule på humøret*****||*****De cyliske aktier hiver onsdag det samlede C20-indeks i minus, efter risikoaversionen er steget i det meste af Europa.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs