Investor

Aktier: GN dømt til kursfremgang

Relateret indhold

Borsen.dk


06-09-2010 13:44 Det er ikke ofte, at GN Store Nord presser sig ind blandt de mest handlede aktier på fondsbørsen i København.

Mandag er det dog tilfældet, efter at GN har fået tilkendt et milliardbeløb fra en voldgiftssag mod polske TPSA. Blandt sidepapirerne tordner Amagerbanken yderligere i vejret.

C20-indekset ligger ved 13-tiden til et lille fald på 0,2 pct. i niveau 407,68 - tynget af minusser i Novo Nordisk og Jyske Bank på 1,2 og 0,6 pct. til kurserne 505 og 203,7.

I modsat retning trækker A.P. Møller - Mærsks A- og B-aktie, der ligger 1,8 og 1,4 pct. højere i 46.320 og 45.090.

Den generelle aktivitet på det danske aktiemarked er dog behersket. Som altid, når børserne holder lukket i USA, lægger det en dæmper på handelsaktiviteten i resten af verden. Mandag er det Labour Day, som gør, at investorerne holder lidt igen.

Interessen for GN Store Nord er dog ikke ramt. GN Store Nord er omsat for 103 mio. kr., kun en spids mindre end nummer et på listen, Vestas, der er omsat for 105 mio. kr. GN Store Nord stiger 5,4 pct. til kurs 44,70 oven på meddelelsen om, at voldgiftssagen mod polske TPSA påvirker bundlinjen positivt med 1,6 mia. kr. GN steg dog allerede kraftigt i sidste uge, da det kom frem, at afgørelsen på voldgiftssagen var på vej.

Pengene vil GN Store Nord i første omgang bruge på at afbetale gælden. Desuden vil selskabet iværksætte et program for tilbagekøb af egne aktier på 600 mio. kr. Dog forbeholder GN sig ret til at indstille tilbagekøbet, såfremt der er en større værdi i at forfølge eventuelle strategiske muligheder.

Amagerbanken stiger 34,7 pct. til kurs 11,4. Økonomisk Ugebrev skriver, at alt nu tyder på, at banken endnu engang er blevet reddet, og at den seneste kursudvikling viser, at markedet ikke er i tvivl om, at Amagerbanken overlever.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Aktier: GN dømt til kursfremgang*****||*****Det er ikke ofte, at GN Store Nord presser sig ind blandt de mest handlede aktier på fondsbørsen i København.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs