Investor

1600: Risikoen for double dip er meget lille

01-09-2010 16:04 Sandsynligheden for et double dip er kun 10-15 pct. Sådan lyder det fra Nordea i dagens udgave af Investor 1600.

Dermed er Nordea markant mindre pessimistisk end mange andre.

”Der er stadig vækst i industrien i USA. Det er med til at holde økonomien i gang. Væksten er ikke lige så stor som for få måneder siden, men der er fortsat en pæn produktionsfremgang,” siger chefanalytiker i Nordea, Johnny Bo Jakobsen, til Investor 1600.

Amerikanerne er blevet bedre til at spare op. Det har ifølge Johnny Bo Jakobsen været med til at tage fart af væksten. Men omvendt betyder den øgede opsparing, at der er en stødpude i økonomien, fordi husholdningerne i nedgangstider vil reducere opsparingen i stedet for at reducere deres forbrug.

”Vores hovedscenarie er meget svag men positiv vækst. Men vi vil fortsat se høj arbejdsløshed og svage nøgletal det næste halve år,” siger Johnny Bo Jakobsen.

Investor 1600 kigger også nærmere på vilkårene for de mindre virksomheder i USA.

Hør og se mere ved at klikke på ovenstående Investor 1600.


borsen statistik bnt
*****||*****1600: Risikoen for double dip er meget lille*****||*****Sandsynligheden for et double dip er kun 10-15 pct. Sådan lyder det fra Nordea i dagens udgave af Investor 1600.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs