Investor
Amerikanske regnskaber klart godkendt
Foto : Bloomberg

Amerikanske regnskaber klart godkendt

29-07-2010 18:23 Mere end 50 pct. af de aflagte regnskaber fra virksomheder i USA har overrasket positivt, viser en opgørelse fra Jyske Bank.

55 pct. af selskaberne har ifølge RB-Børsen overgået forventninger til indtjeningen pr. aktie. I 40,2 pct. af tilfældene har omsætningen også overrasket positivt, og dermed er der tegn på, at forbedringerne ikke kun skyldes besparelser, men også fremgang i indtjeningen.

Forventningen er nogenlunde identiske til de danske selskaber, der snart lader regnskaberne for andet kvartal komme for offentlighedens lys.

Banken gør dog opmærksom på, at den stigende indtjening allerede er medtaget i forventningerne til 2011 og 2012, så der skal meget store overraskelser til, før estimaterne hæves.

Jyske Bank understreger, at "aktiekurserne har indhentet indtjeningen, og at aktiekurserne dermed har inddiskonteret den forventede fremtidige indtjeningsvækst”, således at der næppe er store afkaster i vente for danske aktier.
borsen statistik bnt
*****||*****Amerikanske regnskaber klart godkendt*****||*****Mere end 50 pct. af de aflagte regnskaber fra virksomheder i USA har overrasket positivt, viser en opgørelse fra Jyske Bank.
*****||*****
Annonce:
Børsen abonnement
Dagbladet Børsen
Børsen Lørdag
Den elektroniske avis
Online kurslister
Virksomhedsfakta
Elektronisk arkiv
 Danmarks bedste erhvervsarkiv med mere end 325.000 artikler
Søgeagenter
 Overvåg de personer, virksomheder og brancher du ønsker 
Greens biografidatabase
Pleasure magasiner
Business magasiner
 7 magasiner årligt med fokus på dansk erhvervsliv
Sponsoreret af
 
 
 
  Annoncer
borsen statistik