Investor

Mindre Mærsk-olie fra Nordsøen

08-06-2010 12:32 Selv om der kun er tale om et skøn, så indeholder tirsdagens årlige rapport fra Energistyrelsen dårligt nyt for udsigterne for olie- og gasproduktionen i den danske del af Nordsøen, hvor A.P. Møller - Mærsk henter en pæn del af sine indtægter.

Energistyrelsen sænker således sit skøn for produktionen af olie for 5-års-perioden 2010 til 2014 i forhold til prognosen i sommeren 2009.

Skønnet for olieproduktionen i prognoseperioden er i snit sat ned med 10 pct.

"Nedskrivningen skyldes hovedsagelig risikovurderingen af udbygningsprojekterne, og at udbygningen af Rau fundet er blevet revurderet," skriver styrelsen.

Også vurderingen af gasproduktionen er sat ned.

"I forhold til sidste års prognose er skønnet for produktionen i perioden 2010 til 2014 i gennemsnit nedskrevet med 22 pct. Også denne nedskrivning skyldes primært reducerede forventninger til produktionen fra felterne Tyra og Tyra Sydøst i prognoseperioden," hedder det i årsrapporten.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Mindre Mærsk-olie fra Nordsøen*****||*****Selv om der kun er tale om et skøn, så indeholder tirsdagens årlige rapport fra Energistyrelsen dårligt nyt for udsigterne for olie- og gasproduktionen i den danske del af Nordsøen, hvor A.P. Møller - Mærsk henter en pæn del af sine indtægter.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs