Investor

Nordmænd jagter olieeventyr i dansk farvand
Foto : Scanpix

Nordmænd jagter olieeventyr i dansk farvand

07-06-2010 06:31 Gigantiske olieforekomster tæt på den jyske vestkyst. Det er drømmen for det norske olieselskab Noreco, der er klar til at satse milliarder af kroner på at bore olie op i et hidtil uudforsket område tæt på det danske fastland, skriver dagbladet Børsen.

Området ligger midt imellem de kendte oliefelter i Nordsøen og den jyske vestkyst, og selvom Maersk Oil, Dong Energy med flere allerede har været i området og forkastet det som et muligt olieområde, tror Noreco på sagen.

"Vi har vendt de kendte data på hovedet og vi tror, at området har et meget stort potentiale," siger Søren Poulsen, Asset og Exploration manager i Noreco. Han står dermed bag både efterforskning og mulig produktion på det store felt, der af Energistyrelsen står under betegnelsen som en "åben dør" licens, fordi der indtil nu ikke har været gjort fund.

"Det er et område, hvor der ikke er gjort kommercielle fund endnu, men hvor der er indikationer på olie og gas," siger geolog Flemming Ole Rasmussen i Energistyrelsen.Det er arealmæssigt et meget stort felt på 5369 kvadratkilometer, og potentialet er gigantisk, siger Søren Poulsen fra Noreco.

"Vores vurdering er, at der ligger et sted imellem 250 og 900 mio. tønder primært olie. Vi mener til gengæld ikke, at gasforekomsterne er store," siger han. Til sammenligning er de samlede danske reserver i Nordsøen omkring 200 mio. tønder olie.Noreco skal nu foretage første prøveboring, som koster selskabet og de øvrige deltagere i licensen sammenlagt 110 mio. kr.

Den skal være rigtig første gang, for rammer de forekomster i betydeligt omfang, vil det være vigtigt. "Får vi succes med den, vil det være en øjenåbner for olieindustrien og for Danmarks forsyningssikkerhed af energi," siger Søren Poulsen.Er prøveboringen en succes, venter Noreco at investere op til fem mia. kr. i feltet.

Læs hele artiklen i Den Elektroniske Avis
borsen statistik bnt
*****||*****Nordmænd jagter olieeventyr i dansk farvand*****||*****Gigantiske olieforekomster tæt på den jyske vestkyst. Det er drømmen for det norske olieselskab Noreco, der er klar til at satse milliarder af kroner på at bore olie op i et hidtil uudforsket område tæt på det danske fastland, skriver dagbladet Børsen.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs