Investor
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenDen nyeste Prius-model tilbagekaldes i Japan
Relateret indhold
Borsen.dk
Pleasure.dk
Tilbagekaldelsen kan finde sted allerede i dag i Japan, og måske vil det samme også ske i USA og i andre lande, hvor Toyota har solgt den samme model af Prius'en.
De nye oplysninger kommer i kølvandet på tilbagekaldelsen af millioner af Toyotaer, der har problemer med speederen, som kan sætte sig fast.
Toyotas topchef Akio Toyoda undskyldte i fredags for de nye problemer, og udtalte, at Toyota vil forsøge at få løst problemet med den nye Prius "hurtigst muligt", inklusive den software der kontrollere bilens antilåse-bremsesystem.
Det kom samtidig frem, at tilbagekaldelsen måske vil blive udvidet til også at inkludere andre hybridmodeller, skriver Financial Times i dag.
Toyotas Prius er verdens bedst sælgende hybridbil, og har siden salget blev igangsat i maj 2009, solgt omkring 300.000 biler.
En del af disse biler er blevet solgt i USA, hvor klagerne også allerede så småt er begyndt at komme ind.
The US National Highway Traffic Safety Administration udtalte i sidste uge, at de havde modtaget 124 klager angående Toyotas Prius, hvoraf de fire havde været involveret i direkte ulykker.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 24-05-2012
-
17:03
-
16:41
-
16:20
-
16:19
-
16:01
-
15:57
-
15:15
-
15:13
-
14:39
-
14:23



