Investor

Straarup: Vi er klar til tab i 2010

04-02-2010 08:14 2010 bliver udfordrende for Danske Bank, konstaterer ordførende direktør Peter Straarup. Men trods massive nedskrivninger er landets største bank klædt på til opgaven.

"2010 byder på udfordringer. Men koncernens kapitalposition er stærkere end nogensinde, og koncernen er godt rustet til at modstå tab og understøtte kundernes behov for finansiering," siger Straarup.

Han ser begyndende tegn på stabilisering i de overordnede økonomiske tendenser, men forventer en beskeden vækst og stigende arbejdsløshed.

"Nedskrivninger på udlån forventes også i år at være på et højt niveau, men dog lavere end i 2009," skriver Danske Bank-ledelsen.

Danske Bank nedskrev lån for 25,7 mia. kr. i 2009.

Renset for tal

Bank-ledelsen er yderst forsigtig med at præcisere forventningerne for 2010. Der er således ikke sat tal på prognoserne, men der forudses et hårdt pres på især privatkunderne, der er ramt af stigende ledighed og faldende boligpriser.

"På trods af et lavt renteniveau og en dansk skattereform, må yderligere reduktion af kreditkvaliteten for private derfor forventes i 2010," skriver banken i årsregnskabet.

Derimod er der forventning om forbedringer blandt erhvervskunderne.

"Om end enkelte sektorer, som for eksempel landbrug, fortsat vil være udsat for stigende nedskrivningsbehov," hedder det.

Det ekstra høje indtjeningsniveau i 2009 i Danske Markets og Danske Capital ventes ikke gentaget.
borsen statistik bnt
*****||*****Straarup: Vi er klar til tab i 2010*****||*****2010 bliver udfordrende for Danske Bank, konstaterer ordførende direktør Peter Straarup. Men trods massive nedskrivninger er landets største bank klædt på til opgaven.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs