Investor

Rige danskere sikrer kontanterne
Foto : Colourbox

Rige danskere sikrer kontanterne

03-02-2010 13:26 Udløbet af bankpakke I og den ubegrænsede indskydergaranti er en realitet, landets bankkunder allerede er begyndt at indstille sig på.

Fra 1. oktober dækker indskydningsgarantien kun 750.000 kr., hvilket har fået bankkunderne til at sprede deres værdier i flere forskellige banker for at være dækket.

"Vi kan tydeligt se tendensen. Danskerne er begyndt at sprede deres penge i forskellige banker, og de tager højde for grænsen på 750.000 kr., hvis deres indskud skal stå længere end til 1. oktober," siger direktør og partner i Mybanker, John Norden, til borsen.dk.

Mange bud

Det kan ses på Mybankers hjemmeside, hvor de forskellige lån og bindingsperioder bliver sat i udbud.

"Her holder mange af budene sig under 750.000 kr., hvis de løber længere end til 1. oktober, og vi ser, at flere accepterer tilbud fra tre eller fire forskellige banker, for at sprede deres penge ud," siger John Norden.

Han fortæller, at det er en tendens, der er blevet meget forstærket de sidste par måneder, og ifølge ham er bankerne nødt til at indstille sig på den nye virkelighed.

"Der bliver tale om en omfordeling af kunderne, fordi mange vil vælge ikke at have mere end 750.000 kr. stående. Så de trækker deres penge ud et sted og sætter dem ind et nyt - og så vil vi se et højere renteniveau på indlån."

Undgår panik

Når bankpakke I udløber, udløber også den garanti, som staten har stillet over for bankernes lån. Den erstattes af en ny ordning, hvor bankerne individuelt kan søge Finansiel Stabilitet om at få statsgaranti på konkrete lån.

Flere banker er begyndt at sikre sig via obligationslån og ifølge John Norden udbryder der derfor ikke den samme panikstemning, som der var inden bankpakke I.
borsen statistik bnt
*****||*****Rige danskere sikrer kontanterne*****||*****Udløbet af bankpakke I og den ubegrænsede indskydergaranti er en realitet, landets bankkunder allerede er begyndt at indstille sig på.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs