Investor

Professionelle satser stort på aktier i 2010

31-12-2009 08:08 Den helt store aktiefest er for længst forbi. Men en lille slutspurt - aktiemarkedets version af efterfesten i køkkenet - har vi stadig til gode, mener flere af landets største professionelle investorer.

Dagbladet Børsen har spurgt en række af landets store pensionskasser, hvor de har placeret danskernes opsparing frem mod 2010, og her er aktieoptimismen - især på USA's vegne - den helt store samlende faktor.

"Vi tror på, at aktierne har lidt i sig endnu - vi er måske to tredjedele gennem opturen på aktiesiden. Vi har overvægtet amerikanske aktier, hvor vi tidligere var undervægtet, og det er ikke et sats, vi har taget for de næste fem år. Men vi tror på, at der er nogle taktiske muligheder i år. Nøgletallene er begyndt at se pænere ud, og dollaren er begyndt at styrkes, så vi tror, der er noget at hente der," siger Henrik Henriksen, investeringsstrateg i PFA Pension.

Også i Industriens Pension, der har leveret et af pensionsbranchens bedste afkast i 2009, er man begejstret for de amerikanske aktier, fortæller investeringsdirektør Jan Østergaard.

"Vi er stadig til den optimistiske side, så vi har en høj aktieandel med overvægt i emerging markets og USA. Opsvinget synes stadig at komme fra USA, og vi ser et billede af et moderat opsving på vej i USA nu. Det skal nok også komme i Europa, men det bliver bare lidt senere," siger han.

Log ind på borsen.dk og læs hele artiklen fra dagbladet Børsen.
borsen statistik bnt
*****||*****Professionelle satser stort på aktier i 2010*****||*****Den helt store aktiefest er for længst forbi. Men en lille slutspurt - aktiemarkedets version af efterfesten i køkkenet - har vi stadig til gode, mener flere af landets største professionelle investorer.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs