Investor

Aktieinvestorer i alarmberedskab før 2010
Foto : Scandinavian Stock Photo

Aktieinvestorer i alarmberedskab før 2010

15-12-2009 12:30 2010 - Usikkerhed, nervøsitet, forsigtighed, optimisme, krisen er slut. Forventningerne til næste aktieår spænder vidt. Aktieinvestorerne er klar til at rykke hurtigt.

Og det er der god grund til, vurderer aktiestrateger overfor borsen.dk, der godt forstår at forventningerne til næste års investeringsklima peger i flere retninger.

Som udgangspunkt havde ingen forventet, at 2009 kunne blive så godt et investeringsår med et plus på over 25 pct. i en tid, hvor globale økonomier kæmper sig ud af den største krise i nyere tid.

Uprøvet land

"For 2010 forventer vi for alvor at få et indtryk af, hvordan verden kommer til at se ud efter krisen. Der er en bred vifte af usikkerhedsfaktorer, derfor er det ikke mærkeligt, at nogle mener, at situationen ser skidt ud, mens andre mener at selv om det ser skidt ud, så er der ikke tale om et paradigme-skifte," siger Jyske Banks aktiestrateg Per Hansen til borsen.dk.

Seniorstrateg i Nordea, Henrik Drusebjerg, ser et investormiljø på vej ind i uprøvet land efter massive indgreb fra nationalbanker og regeringer, der med hjælpepakker og rentenedsættelser har sikret, at recession blev kortvarig.

"På mange måder er vi stadig i den historiske finanskrise, fordi det er usikkert, om alt det man har gjort, er det rigtige. Der er intet fortilfælde at spejle sig i. Derfor er gættene mange og forskellige," siger han til borsen.dk.

Afgørende faktorer

Henrik Drusebjerg peger på tre områder, der generelt afgør udviklingen i 2010:

1) Generelle forbedringer i økonomi, boligpriser, privatforbrug, ledighed.
2) Forbedringer af finansiel sektor og lettere adgang til likviditet.
3) Hvor længe lader myndigheder den ekspansive finanspolitik fortsætte.

Per Hansen har blandt andet opmærksomheden rettet mod virksomhedernes indtjeningsudvikling og vækstmulighederne efter 2010, da aktierne allerede har forventningen til selve 2010 med i kursen.

Forventninger splittet

Når det kommer til selve aktiemarkedet er Nordea-strategen på den optimistiske fløj, der forudser en generel aktiestigning på 10-15 pct.

Det vil gøre aktier til den bedste investering sammenlignet med obligationer eller en kontantbeholdning i banken, der er præget af lave rentesatser.

Per Hansen tvivler på, at aktionærerne generelt er rigere, når 2010 er slut.

Nervøsiteten er lige under overfladen, hvilket reaktionen over Dubais problemer er et eksempel på. Men Per Hansen levner plads til en positiv overraskelse:

"Ved indgangen til 2010 forventer alle, at udsvingene bliver store. Så vi er forberedte. Men det kan være, at udsvingene bliver mindre, og at de store udsving føles mindre. I hvert fald er aktiemarkedet i forhøjet beredskab og klar til at reagere."
borsen statistik bnt
*****||*****Aktieinvestorer i alarmberedskab før 2010*****||*****2010 - Usikkerhed, nervøsitet, forsigtighed, optimisme, krisen er slut. Forventningerne til næste aktieår spænder vidt. Aktieinvestorerne er klar til at rykke hurtigt.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs