Investor

3 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten

Danske investorer Nordens mest risikovillige

10-12-2009 13:30 De danske investorer har fået troen på et solidt afkast tilbage og er nu i stor stil i gang med at tage lån til køb af aktier.

Sammen med nordmændene er de danske investorer lige nu Nordens mest risikovillige med mod på at øge belåningen til aktiekøb.

Det viser nye tal fra Nordnet, Nordens største investeringsmægler, der har undersøgt investeringsmønstrene i de nordiske lande i tredje kvartal hos selskabets 300.000 kunder.

Danskerne har øget belåningsgraden i porteføljerne med 29 pct. i det forgangne kvartal og har nu en dobbelt så høj belåningsgrad som svenskerne.

Penge veksles til aktier

"De stigende børser har medført en øget optimisme og risikovillighed blandt de private investorer, og vi har i løbet af året set en stor stigning i vores udlån til aktieinvesteringer. Samtidig kan vi se, at meget af kapitalen, som mange investorer flyttede ud på sidelinjen, nu er tilbage i aktiemarkedet igen," siger den danske landechef for Nordnet, Max Gandrup.

Han henviser til, at andelen af kontanter i de danske depoter nu er nede på 5 pct. efter et fald på 50 pct. Det samme er tilfældet for depoterne i Norge.

Danskerne ikke bange for udenlandske selskaber

Det er også danskerne og nordmændene, der er de mest internationalt orienterede investorer med mod på at sætte penge i selskaber uden for den nationale børs.

2009 har været et år præget af stor fremgang på de nordiske børser, der blev hårdt ramt af nedturen i 2008.

I Danmark er C20-indekset steget 4 pct. til dato i år, mens stigningen i eliteindekset i Sverige og Norge lyder på henholdsvis 7 og 8 pct.
borsen statistik bnt
*****||*****Danske investorer Nordens mest risikovillige*****||*****De danske investorer har fået troen på et solidt afkast tilbage og er nu i stor stil i gang med at tage lån til køb af aktier.*****||*****


skattepenge
Liberalisten(som græder) | 10.12.2009 kl 14:22
ja kan man gøre andet - naar politikere nu sørger for at dække eventuelle tab med andre folks skattepenge....? Og gevinsten kan man selv beholde og regningen sender man bare videre til staten - skulle da være idiot for ikke at gøre det!!!
ja kan man gøre andet - naar politikere nu sørger for at dække eventuelle tab med andre folks skattepenge....? Og gevinsten kan man selv beholde og regningen sender man bare videre til staten - skulle da være idiot for ikke at gøre det!!! Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Liberalisten(som græder) | 11.12.2009 kl 10:07
Skattepenge - betyder at asset værdierne blev inflateret betydeligt mere i Danmark end i de fleste andre steder paagrund af at danskerne var nogle af de mest risikovillige. Saa da staten med Lene E (som selv holder 4mill af de mest risikofyldte laan) besluttede sig for at holde den korte rente ne... Læs mere
Skattepenge - betyder at asset værdierne blev inflateret betydeligt mere i Danmark end i de fleste andre steder paagrund af at danskerne var nogle af de mest risikovillige. Saa da staten med Lene E (som selv holder 4mill af de mest risikofyldte laan) besluttede sig for at holde den korte rente nede kunstigt omfordelte man rigtig mange værdier fra folk som havde valgt fastforrentede laan eller at leje egen bolig!!! Det er fordi hvis den korte rente var forblevet hvor den egentlige skulle være, saa ville der have været en bølge af tvangsauktioner som ville have nedskrevet assetværdierne og de folk som havde spekuleret for laante penge/gearet sig for meget i forhold til indkomsten ville være kommet paa tvangsauktion og folk som ikke havde spekuleret ville være i stand til købe assets(ejendomme). Nu blev der brugt rigtig mange offentlige midler paa at redde dem som havde spekuleret og efter som offentlige midler kun kommer fra en source saa = SKATTEPENGE Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag
Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Liberalisten(som græder) | 11.12.2009 kl 09:52
Det er ikke modigt at laane penge til at spekulere for!! Det er dumt!!! (for hr. og fru. jensen i hvert til fald)- Det er fordi folk nu om dage vurdere risiko som omkostningsfrit, fordi de seneste par aar har man ikke betalt noget for risiko ogsaa skal man for at faa mest muligt ud af det gearer ... Læs mere
Det er ikke modigt at laane penge til at spekulere for!! Det er dumt!!! (for hr. og fru. jensen i hvert til fald)- Det er fordi folk nu om dage vurdere risiko som omkostningsfrit, fordi de seneste par aar har man ikke betalt noget for risiko ogsaa skal man for at faa mest muligt ud af det gearer sig mest muligt (faktisk det som skabte assetboblen). Det svarer til at forsikrer sig, men policen koster ikke noget - saa kan man jo lige saa godt tegne for saa stor en værdi som mulig. Det som den almindelige borger mangler i sine beregninger er typisk risk/reward ved gearing af sine investeringer. Hvis det gaar godt er det jo ok - og hvem har ikke hørt om den ene efter den anden som har tjent x mill Dkr paa deres hus/aktier m.m. men man hører aldrig om folk som nu kun spiser rugbrødsmadder og bliver nød til at køre fra regningen paa den lokale tankstation og sandsynligvis ender paa tvangsauktion. Pt ser man mange som staar og klager deres sag i TV og forsøger at tørre regningen for deres fejlslagne spekulation af paa andre, men den situation de er endt i er i bund og grund deres egen skyld. Kan godt være det har været let og gearer sig 5,6,7,..., gange men der er ikke nogen som har tvunget nogen til at gearer sig og hvis det var gaaet godt ville de jo næppe staa i TV og forsøge at uddele deres gevinst til andre. Det er jo fordi man har haft samme holdning som "12345" og ikke har sammenholdt potentielt afkast med potentielt tab. Og generelt vil man som privat person godt kunne have en god ide men næppe de fornødne redskaber, adgang og information som de profesionelle aktører - og specielt ikke den kapital det kræver at agere paa de finansielle markeder!! Jeg siger ikke at som privat person skal holde sig væk fra de finansielle markeder. Hvis man har en kapital som man har raad til at tabe helt eller delvist - fint nok og forsøge at øge formuen, men tage laan(=gearer sig) og begive sig ud i spekulation er meget dumt og vil oftest koste dyrt - rigtig dyrt!!! Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag
Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
12345 | 10.12.2009 kl 21:53
Det forstår jeg ikke helt hvad du mener, det er modigt at låne penge til køb af aktier, noget som jeg absolut ikke ville gøre, ville du gøre det for at holde nogle hjul igang? det kan ende i en stor begmand for de som gør det. Desuden holder skat sig absolut ikke tilbage når der skal kræves skat ... Læs mere
Det forstår jeg ikke helt hvad du mener, det er modigt at låne penge til køb af aktier, noget som jeg absolut ikke ville gøre, ville du gøre det for at holde nogle hjul igang? det kan ende i en stor begmand for de som gør det. Desuden holder skat sig absolut ikke tilbage når der skal kræves skat af aktieindtægter...... Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag
Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs