Investor

Amagerbanken: PFA øger ejerandel

04-12-2009 12:51 PFA Pension har fredag øget sin ejerandel i kriseramte Amagerbanken til 5,05 pct. og er dermed ny storaktionær. Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.

"Udover en løbende optimering af aktieporteføljen ligger der en vurdering af de forretningsmæssige muligheder, vi ser i det udvidede samarbejde med mindre og mellemstore pengeinstitutter, som vi er ved at etablere via Letpension," udtaler Henrik Heideby, der er koncernchef hos PFA, i meddelelsen.

Amagerbanken har været presset til det yderste under krisen, men interessen for at støtte op om projektet ser ud til at være stor.

Den 29. oktober stillede rigmanden og den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, garanti for 500 mio. kr. i forbindelse med bankens forsøg på en kapitaludvidelse på op til 1250 mio. kr.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Amagerbanken: PFA øger ejerandel*****||*****PFA Pension har fredag øget sin ejerandel i kriseramte Amagerbanken til 5,05 pct. og er dermed ny storaktionær. Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs