Investor

Aktier: Dubai-deroute presser marked

30-11-2009 12:55 Det er mandag gået ned ad bakke for aktierne på de europæiske børser, hvor man ikke har formået at holde fast i de positive tendenser, der prægede indledningen.

C20-indekset var indledningsvis oppe i et plus på 0,7 pct., men ligger ved middagstid nede med 0,9 pct. i 324,47.

"Vi startede højere, primært fordi Asien havde artet sig positivt med udsigt til, at de Forenede Arabiske Emirater måske vil hjælpe til i Dubai. Men usikkerheden er begyndt at sprede sig lidt igen, de amerikanske futures er gået i minus, og de europæiske markeder falder over en bred kam," siger Søren Møller Sørensen, der er aktiechef i Amagerbanken, til Direkt.

Amagerbankens aktiechef forklarer, at der ikke er den store købsentusiasme i markedet her op til slutningen af året, hvilket betyder, at markedet får lov til at sive.

USA-nøgletal i fokus

Fokus rettes nu mod USA, hvor der er vigtige nøgletal på tapetet i løbet af eftermiddagen. Måske kan de udstikke en retning for markedet.

"De bevægelser, vi ser i øjeblikket, sker ikke under den store volumen, hvilket gør markedet let påvirkeligt. Når der samtidig er usikkerhed, giver det med den tynde volumen lige nu og her sig udslag i faldende aktiekurser," siger han.

Humøret er generelt negativt på fondsbørsen i København med minusser til 18 ud af C20-indeksets 20 selskaber.

Genmab i bunden

Genmab må igen finde sig i at ligge i bunden af C20 med et fald på 2,6 pct. til kurs 74,75, uden at der tilsyneladende er noget nyt ude om biotekselskabet. Lige over finder man medicinalselskabet Lundbeck, der falder 2,4 pct. til 92,0.

Novozymes er eneste C20-aktie i plus, og det er med marginale 0,4 pct. til kurs 494. FLSmidth, der har vundet en mineordre i Peru til en værdi 150 mio. kr., klarer sig lidt bedre end gennemsnittet med et lille fald på 0,6 pct. til 315.

Kunden er det kinesiskejede selskab Minera Chinalco, og selvom kineserne er storforbrugere af mineraler, er det altså alligevel danskerne, der er valgt som leverandør til projektet, og det tager FLS' administrerende direktør, Jørgen Huno Rasmussen, som et skulderklap til selskabets teknologi.

"Kineserne er verdens største kunder til mineraler, men de findes ikke i så stor udstrækning i Kina. Derfor skal de ud i Sydamerika og Australien for at købe mineralerne. Og nu ser vi en begyndende tendens til, at de begynder at købe sig ind i minerne for at have aktiver i produktionen. Så det er interessant, at vi fortsat kan være leverandør, selv om det er kinesiske ejere. Det siger selvfølgelig noget om styrken af vores teknologi," siger han til nyhedsbureauet Direkt.

Bavarian styrket

Blandt sidepapirerne ligger Bavarian Nordic pænt med en stigning på 3,1 pct. til kurs 168. De canadiske myndigheder har opfordret selskabet til at indsende ansøgning om endelig godkendelse af koppevaccinen Imvamune, selvom selskabet end ikke har påbegyndt sit store amerikanske fase 3-studie med midlet.

"Vi er meget positive over for, at det har taget den relativt hurtige vending, som det har. Hvis det kommer til at gå, som vi både håber og sådan set også forventer, så får vi godkendt vores koppevaccine i 2011, og det er langt tidligere, end man ellers havde forventet," siger adm. direktør Anders Hedegaard fra Bavarian Nordic til nyhedsbureauet Direkt.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Aktier: Dubai-deroute presser marked*****||*****Det er mandag gået ned ad bakke for aktierne på de europæiske børser, hvor man ikke har formået at holde fast i de positive tendenser, der prægede indledningen.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs