Investor

Bank-chef: Danske chefer er alt for bange
Foto : Colourbox

Bank-chef: Danske chefer er alt for bange

02-11-2009 06:36 Saxo Banks frontfigur, Lars Seier Christensen, føler sig alene, når han giver udtryk for sin bekymring for udviklingen i samfundet.

Han ved, at andre topchefer har samme analyse som han - men de holder kæft.

"Problemet er, at så få fra erhvervslivet blander sig i debatten. Der er Asger Aamund, mig selv og min makker Kim Fournais i et vist omfang. Jeg ville ønske, der var flere", siger Lars Seier Christensen til Politiken Søndag.

"Jeg ville ønske, at der var 100 andre erhvervsfolk, der jævnligt kom på banen. Jeg ved, at de har holdningerne, og at de kan argumentere for dem."

Det overrasker for eksempel Lars Seier Christensen, at så få erhvervsledere råber op om, at samfundet bruger milliarder af kroner på efterløn hvert år.

"Der er et moralsk problem, når fuldt arbejdsdygtige og vidende mennesker holder fri på andre menneskers regning. Vi nærmer os en situation, hvor en ud af fire i den arbejdsdygtige alder arbejder i det private erhvervsliv, mens de tre andre er offentligt ansatte eller på overførselsindkomst. Vi har nogle simple demografiske og økonomiske problemer", siger Lars Seier Christensen til Politiken.

Den kendte forretningsmand Asger Aamund, der har gjort karriere i biotekbranchen, genkender fuldt ud Lars Seier Christensens oplevelse af, at danske erhvervsledere helst holder kæft.

"Danske chefer er alt for bange for, at det vil skade deres virksomhed, hvis de ryger ind i en hård meningsudveksling og derved bliver uvenner med førende politikere eller med forbrugerne", siger Asger Aamund til Politiken.

Kilde: Politiken
borsen statistik bnt
*****||*****Bank-chef: Danske chefer er alt for bange*****||*****Saxo Banks frontfigur, Lars Seier Christensen, føler sig alene, når han giver udtryk for sin bekymring for udviklingen i samfundet.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs